Arabský mátový čaj - Vůně orientu u vás doma

Pokud jste někdy navštívili některou ze zemí orientu, jistě vás zaujaly minimálně dvě věci. Káva a čaj. Obojí tam má velkou tradici a představuje poměrně důležitou složku společenského života. V dnešním článku pro vás máme recept na arabský mátový čaj, který se velmi často pije při kouření vodní dýmky či jiných tabákových výrobků. A vy si díky němu budete moct připomenout vůni orientu i u vás doma.

Co to arabský čaj vůbec je?
Arabský čaj je ve své podstatě čaj skládající se jen ze tří komponentů - zeleného čaje, marocké máty a pořádné porce cukru. Každá ze složek ale musí být pečlivě vybrána a má ve výsledné směsi své opodstatnění, proto je dobré nic nepodcenit. Pokud jde o zelený čaj, používá se nejčastěji takový, který je silný a trpký, protože právě tehdy chuť dobře vynikne. Zvolit tak můžete buď Gunpowder, nebo Chun Mee. Aby arabský čaj dostál svému jménu, nepoužívá se obyčejná máta peprná, nýbrž máta arabská. Tu můžete znát třeba pod názvy Nana či Marocká máta a k dostání je třeba na našem eshopu. A pokud byste si o ní chtěli přečíst více, neváhejte navštívit náš herbář. No a poslední složkou je cukr. Ideální je použít hnědý nerafinovaný cukr, ale pokud máte doma jen bílý, není to žádný problém.

Tuareg zelený čaj 

Jak si arabský čaj připravit?
Příprava arabského čaje je nesmírně jednoduchá. A i když se můžete setkat s řadou různých postupů, nám se nejvíce osvědčil následující:

Do čajové konvice nasypte cukr, zelený čaj a mátu. První dvě zmíněné suroviny je dobré držet ve vzájemném poměru 1:1 a na čtvrt litru vody použít od každého jednu lžičku. Na každý čtvrtlitr rovněž připadá jeden lístek marocké máty.
Suroviny zalijte vroucí vodou a nechejte zhruba pět minut louhovat.
Před servírováním důkladně promíchejte a poté nalévejte do průhledných skleniček. Nalévání by mělo probíhat z výšky, aby na čaji vznikla lehká pěna.
Ve skleničce dozdobte jedním lístkem máty.
 

A pak už zbývá se jenom klidně usadit a vychutnat si tu úžasnou vůni orientu. Jako na nějaké tržnici.

Tuareg 

Jaký čaj doporučujeme vybrat?
Jak už jsme naznačili výše v článku, ideální je použít lehce trpký zelený čaj, který má intenzivní chuť a poměrně velké množství kofeinu. Na výběr tak máte třeba Gunpowder, nebo Chun Mee. Vzhledem k tomu, že správný arabský čaj obsahuje i cukr, nemá cenu investovat do nejdražších čajů na trhu, protože jejich chuť by tímto způsobem přípravy mohla být lehce omezena. U nás máte naštěstí jistotu toho, že i u levnějších čajů dbáme na kvalitu a i na první pohled běžné čaje budou chutnat zcela famózně.