Máta peprná

Máta peprná, latinským názvem Mentha piperita, je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité. Lodyha je čtyřhranná, nahoře se větví a nese květy růžové až světle fialové barvy. Pro potřeby léčení i využití v gastronomii se nejčastěji sbírají listy nebo kvetoucí nať.. V obou těchto částech jsou hlavními účinnými složkami mentolová silice, třísloviny, hořčiny a flavonoidy. Máta peprná nejčastěji dorůstá do výšky 50-80cm, v některých případech může mít i více než metr.

Latinský název: Mentha piperita

Využití
Máta je jednou z těch bylinek, jejíž využití je extrémně široké. Nejedná se jen o léčivou bylinku, ale bývá nepostradatelnou součástí různých žvýkaček, nápojů a dokonce i alkoholových koktejlů. V současném lidovém léčitelství se ale opravdu hojně využívá zejména pro svůj potenciální vliv na trávení. Pravidelná konzumace máty údajně zabraňuje nadýmání, uvolňuje od křečí a podporuje trávení. Méně často se ale přidává i do koupelí, kde pomáhá při revmatismu nebo některých druzích kožních vyrážek.

Jak mátu používat?
V lidovém léčitelství se s mátou nejčastěji setkáte v různých čajích. Pro správné fungování trávicího traktu se hodí 1 lžičku máty, 1 lžičku fenyklu a 1 lžičku heřmánku zalít půl litrem vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Při bolestech hlavy je vhodné mátu v čajové směsi kombinovat s meduňkou a anýzem. Mátu je ale možné vylouhovat i ve studené vodě a pít jako osvěžující nápoj v parných letních dnech. V zimě zase můžete zalít několik mátových listů litrem vroucí vody a po vylouhování přidat do horké vany, čímž zabráníte například otékání unavených nohou.

Zajímavosti o mátě
●     Máta se velmi snadno kříží a existuje proto celé nepřeberné množství druhů Dokonce i máta peprná je hybridem máty vodní a máty klasnaté. Velmi zajímavá a atraktivní je pak například máta čokoládová, bergamotová či pomerančová.
●     Název této rostliny pochází z řecké pověsti o bohu podsvětí - Hádovi, jež se zamiloval do nymfy Minthé, kterou ale Hádova žárlivá manželka Persefona proměnila v rostlinu. Jak správně hádáte, v mátu.
●     Pozůstatky máty se našly dokonce i v egyptských hrobkách starých více než 1000 let.
●     Zatímco pro lidi je vůně máty velmi nepříjemná, myši a další hraboše odpuzuje.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení