Nana Máta

Máta klasnatá, alternativním názvem máta marocká, v některých herbářích označovaná jako Nana, latinským názvem Mentha spicata, je vytrvalá statná bylina s jemnými chloupky na povrchu lodyhy i listů. Jedná se o rostlinu rozšířenou téměř po celém mírném podnebném pásu napříč kontinenty. Většinou dorůstá do výšky zhruba půl metru, výjimečně může mít ale až metr. Své popularity dosáhla zejména díky vysokému obsahu silic a tím pádem intenzivnímu aroma.

Latinský název: Mentha spicata

Využití
Využití máty klasnaté je nesmírně široké - používá se do žvýkaček, koktejlů i nejrůznějších dezertů. Lidové léčitelství však listy marocké máty využívá zejména při trávicích obtížích a problémech se žlučníkem, žlučovodem či žlučovými kameny. Po staletí byla máta také používána při nejrůznějších dýchacích obtížích, pročež bývá doporučována zejména při chřipce, nachlazení i jiných respiračních onemocnění. Pro zevní použití bývá velmi často doporučována do koupele (zejména při zvýšeném psychickém tlaku), na kloktání pro svěží dech i ve formě nákladů při odřeninách. 

Jak mátu marockou používat?
Nana se velmi často doporučuje ve formě nálevu, který je patřičně silný a jeho chuť je intenzivní. Vhodné je použít jednu lžičku sušené máty na 250 ml vroucí vody. Do máty je možné přidat mimo jiné i citronovou kůru, která dodá skvělou chuť. Mátový odvar je pak silnější a bývá doporučován zejména na kloktání pro svěží dech a dezinfekci dutiny ústní, nebo je možné z něj vytvořit obklad a přikládat ho na odřeniny.

Zajímavosti o mátě marocké
●     V Mexiku se máta marocká spolu s dalšími rostlinami označuje jako Yerba buena a jedná se o rostlinu symbolizující veselí.
●     Sušené lístky máty mohou odpuzovat moly a šváby ve vašem šatníku.

Použité zdroje
[1] Mentha spicata - an overview | ScienceDirect Topics. ScienceDirect.com | Science, health and medical journals, full text articles and books. [online]. Copyright © 2020 Elsevier B.V. or its licensors or contributors. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/mentha-spicata
[2] Peppermint Uses, Benefits & Side Effects - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2000 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npc/peppermint.html

Kde mě najdete