Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Jak si připravit vysoce kvalitní čaj matcha i v pohodlí vlastního domova

Matcha se od naprosté většiny zelených čajů liší a jeho příprava může být poněkud náročnější. To je často důvodem, proč si někteří lidé matchu doma nepřipravují a dávají si ji ze zásady v různých čajovnách či kavárnách. Jak si ale ukážeme v našem dnešním článku, na přípravě vůbec nic náročného není a zvládne to naprosto každý. Matcha se pro vás tak stane cenově mnohem dostupnější a budete si moct její pozitivní efekty a skvělou chuť užít mnohem častěji.

Co to čaj matcha vůbec je?
Ačkoliv věříme, že o tomto jedinečném čaji slyšel snad každý, hodí se na začátek malá rekapitulace. Jedná se o vysoce kvalitní japonský čaj, který se získává rozemletím prémiového gyokura na velmi jemný prášek. Aby bylo možné tento čaj získat, je nutné jej před samotnou sklizní zakrýt a zabránit vstupu většiny slunečních paprsků - díky tomu čajovník začne produkovat mnohem více chlorofylu, jež se posléze pozitivně promítne do chuti čaje. Aby toho nebylo málo, po sklizni se gyokuro zbaví veškeré žilnatiny a čisté lístky se mezi žulovými kameny rozemelou na velmi jemný prášek. A přesně v takovém stavu vám přijde matcha domů, pokud si ji objednáte z našeho eshopu.

Jak připravit Matcha zelený čaj

Matchu už mám doma. Co s ní?
Pokud víte, že patříte mezi zaryté milovníky čaje matcha, určitě se vám vyplatí investice do celého matcha čajového setu. Ten totiž poskytuje všechno, pro vytvoření totožného čaje, jaký by se vám dostal na kterémkoliv čajovém obřadu. Jestli máte matchu rádi, ale investovat do ní příliš nechcete, bohatě vám postačí některý z vašich domácích hrníčků, čajová lžička pro nabírání čaje a ideálně také bambusová metlička. Když si ale na formální přípravu matcha čaje vůbec nepotrpíte, zvládnou ji bez problémů připravit i některé napěnovače mléka, eventuálně můžete použít i kuchyňskou metličku. 

Samotný postup ale bude vždy víceméně stejný:

Nejprve si připravte zhruba 2-3 gramy čaje matcha a vložte jej do čajové misky.
Zalijte matchu pár kapkami studené vody a vytvořte na dně čajové misky hustou kaši.
Dolijte do misky zhruba 150-200ml vody o teplotě 70°C a důkladně promíchávejte. Metličkou opisujte tvar kříže a to po dobu zhruba 15-30 vteřin.
jakmile vznikne čaj připomínající směs, která bude zbavena bublinek, je čaj vhodný na pití.

Tak vidíte, nic na tom není, že? Takto připravenou matchu si můžete buď vypít a nebo použít do různých receptů, zmrzlin, nebo matcha latté. Pokud by vám postup ani z výše uvedeného receptu nebyl jasný, doporučujeme se podívat na následující video:

Jakou Matchu ideálně vybrat?
 Aby čaj chutnal skvěle, nejde jen o postup. Důležité je také vybrat kvalitní matchu, která bude vyrobená skutečně z prémiového gyokura a ne z nějakých zbytků podřadné kvality. Na naše čaje se naštěstí můžete vždy spolehnout. Z naší poměrně široké nabídky čajů matcha vám můžeme doporučit třeba Japan Matcha Kagoshima v dóze, který je zárukou špičkové kvality. Krok vedle ale neuděláte ani s levnější alternativou Matcha v sáčku.