Acai

Kapustoň brazilská, ve světě populárnější pod brazilským označením Acai a latinským názvem Euterpe oleracea, je druh palmy vyhledávající zejména vlhké a teplé podnebí. Ačkoliv se dnes vzhledem k širokému komerčnímu využití pěstuje v celé Jižní Americe a dokonce i v některých částech Spojených států, původní je v oblasti Kolumbie, Ekvádoru a Brazílie. Dorůstá až do výšky 25 metrů a populární je zejména pro své plody - zhruba dvoucentimetrové fialové kuličky vhodné k jídlu i do čajových směsí.

Latinský název: Euterpe oleracea

Využití
Acai bývá svými účinky velmi často přirovnávána ke kustovnici čínské (Goji), protože obě tyto plodiny jsou velmi bohaté na celé spektrum antioxidantů. V případě acai se nejčastěji hovoří o tzv. anthokyanech, zejména pak o resveratrolu, kyselině ferulové, delfinidinu a dalších. Podle odborných studií jsou právě tyto antioxidanty snižují riziko vzniku diabetu, rakoviny a dokonce představují i dobrou prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob.

Jak acai používat?
Jelikož je acai ovoce jako každé jiné, můžete ho používat k běžné konzumaci, do různých smoothie, jogurtových kaší a dokonce se používá i do různých BBQ omáček. Její chuť ale opravdu skvěle vynikne i v různých čajových směsích, ze sušených plodů si můžete připravit jak čistý čaj, tak ho i přidat například do čaje černého. Sušené acai rovněž chutná velmi dobře s jogurtem a musli, které obohatí o další zdraví prospěšné vitamíny, minerály a antioxidanty.

Zajímavosti o acai

  • Acai roste v obřích trsech, které mohou vážit v některých případech až desítky kilogramů.
  • Kromě antioxidantů obsahuje acai celou řadu vitamínů a minerálů, díky kterým podporuje trávení, imunitní systém a dokonce i soustředění.

Použitá literatura
[1] Anthocyanidins and anthocyanins: colored pigments as food, pharmaceutical ingredients, and the potential health benefits. National Center for Biotechnology Information [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613902/
[2] 6 Acai Berry Tea Benefits for Weight Loss and Health – Healthy Blog. Dostupné z: https://foodtolive.com/healthy-blog/6-acai-berry-tea-benefits-weight-loss-health/

Kde mě najdete