Acai

Kapustoň brazilská, ve světě populárnější pod brazilským označením Acai a latinským názvem Euterpe oleracea, je druh palmy vyhledávající zejména vlhké a teplé podnebí. Ačkoliv se dnes vzhledem k širokému komerčnímu využití pěstuje v celé Jižní Americe a dokonce i v některých částech Spojených států, původní je v oblasti Kolumbie, Ekvádoru a Brazílie. Dorůstá až do výšky 25 metrů a populární je zejména pro své plody - zhruba dvoucentimetrové fialové kuličky vhodné k jídlu i do čajových směsí.

Latinský název: Euterpe oleracea

Využití
Acai bývá svými účinky velmi často přirovnávána ke kustovnici čínské (Goji), protože obě tyto plodiny jsou velmi bohaté na celé spektrum antioxidantů. V případě acai se nejčastěji hovoří o tzv. anthokyanech, zejména pak o resveratrolu, kyselině ferulové, delfinidinu a dalších. Podle odborných studií jsou právě tyto antioxidanty snižují riziko vzniku diabetu, rakoviny a dokonce představují i dobrou prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob.

Jak acai používat?
Jelikož je acai ovoce jako každé jiné, můžete ho používat k běžné konzumaci, do různých smoothie, jogurtových kaší a dokonce se používá i do různých BBQ omáček. Její chuť ale opravdu skvěle vynikne i v různých čajových směsích, ze sušených plodů si můžete připravit jak čistý čaj, tak ho i přidat například do čaje černého. Sušené acai rovněž chutná velmi dobře s jogurtem a musli, které obohatí o další zdraví prospěšné vitamíny, minerály a antioxidanty.

Zajímavosti o acai

  • Acai roste v obřích trsech, které mohou vážit v některých případech až desítky kilogramů.
  • Kromě antioxidantů obsahuje acai celou řadu vitamínů a minerálů, díky kterým podporuje trávení, imunitní systém a dokonce i soustředění.

Použitá literatura
[1] Anthocyanidins and anthocyanins: colored pigments as food, pharmaceutical ingredients, and the potential health benefits. National Center for Biotechnology Information [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613902/
[2] 6 Acai Berry Tea Benefits for Weight Loss and Health – Healthy Blog. Dostupné z: https://foodtolive.com/healthy-blog/6-acai-berry-tea-benefits-weight-loss-health/

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení