Bambusové listy

Bambus je rod zahrnující asi 100 druhů bambusů - trav z čeledi lipnicovitých. Největší druhy dorůstají až do výšky 40 metrů, ale vesměs se dá říct, že většina druhů je jak vzhledem, tak využitím velmi podobná. Uvnitř je bambus dutý, samotná tyčovina se používá mj. jako stavební materiál a mladé výhonky mají obrovské využití v gastronomii. Po stránce důležitých látek je v případě bambusu nutné vyzdvihnout obsah bílkovin a aminokyselin, stejně jako sacharidů, vitamínů a celé řady minerálů.

Latinský název: Bamsusa

Využití
Díky poměrně vysokému obsahu vitamínu A bývá bambus doporučován při problémech se zrakem i při oslabení imunitního systému. Obsahuje ale celou řadu dalších látek, které podle dostupných informací mohou zlepšovat náladu, vyrovnávat hladinu glukózy v krvi a v neposlední řadě pomáhat při urologických i menstruačních potížích. Velmi často bývají obzvláště listy blahovičníku doporučovaný při problémech s trávením, které dokáží optimalizovat.

Jak bambusové listy používat?
Vůbec nejpopulárnějším produktem z bambusových listů je bezesporu čaj. Ten je možné si připravit z 1 čajové lžičky a 250 ml vody, která by neměla být vroucí, ale zhruba mezi 80-90°C. Kromě nálevu optimalizujícího trávení je možné ho přidat i do bílého i červeného vína, čímž mu dodáte skvělou chuť i některé ze zdravotních benefitů. Pro zevní užití je možné využít například obličejové masky z bambusu případně bambusového oleje, který může být aplikován na celé tělo.

Zajímavosti o bambusu
●     Bambus dosahuje takové popularity mimo jiné proto, že je možné ho využít kompletně celý. Je populární v kuchyni i ve stavebnictví a kromě různých dechových hudebních nástrojů z něj byl několikrát zhotoven i automobil.
●     Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou světa a je zapsaný i v Guinessově knize rekordů - za den vyroste až o 91 centimetrů.
●     Bambus ke svému růstu nepotřebuje žádná hnojiva - bohatě mu stačí spadané listy, které se začnou rozkládat.

Použité zdroje
[1] The Nutritional Facts of Bamboo Shoots and Their Usage as Important Traditional Foods of Northeast India. National Center for Biotechnology Information [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4897250/
[2] Top 15 Uses of Bamboo Leaves You Didn’t Know About. Top Bamboo Products From Bamboo Sheets, Pillows, Mattress, Bamboo Extract [online]. Copyright © 2020. [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.topbambooproducts.com/uses-of-bamboo-leaves/

Kde mě najdete