Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Chia semínka - Šalvěj hispánská

Šalvěj hispánská, latinským názvem Salvia hispanica, je bylina z čeledi hluchavkovitých. Ačkoliv tato bylina pocházející ze Střední Ameriky sama o sobě není příliš populární, obrovské oblíbenosti se dostává jejím semenům známým jako chia semínka. Ty obsahují celou řadu různých zdraví prospěšných látek a mnoho odborníků je bez nadsázky označuje jako superpotravinu.

Latinský název: Salvia hispanica

Proč byste měli chia používat?
Důvodů, proč chia semínka používat, existuje hned několik. Asi nejvýznamnější je obsah celé řady vitamínů, minerálů, antioxidantů a v neposlední řadě také omega 3 mastných kyselin. Ačkoliv tato semena velmi často propagují třeba vegetariáni a vegani, do svého jídelníčku by je měl čas od času zařadit každý. Vhod přijdou také u redukčních diet, protože po konzumaci v žaludku mají schopnost nabobtnat a tím pádem vás udrží déle bez pocitu hladu.

Jak chia semínka používat?
Chia semínka mají v kuchyni obrovské využití. Dá se z nich připravovat velmi známý chia pudink, mohou být přidány do jogurtů, do snídaňových cereálií a nebo do jakéhokoliv domácího pečiva, které si budete dělat. Jelikož samy o sobě mají neutrální chuť, dají se použít nasladko i naslano, nezřídka se s nimi setkáte i v různých dortech a dalších produktech, kde byste je dost možná vůbec nečekali.

Zajímavosti o chia semínkách

        ●     Chia semínka používali už Aztékové, kteří s jejich pomocí platili.
        ●     Vzhledem k tomu, že samotná bylina má atraktivní bílé nebo fialové květy, bývá často pěstována také jako dekorativní rostlina.