Kontryhel

Kontryhel obecný je vytrvalá chlupatá bylina dorůstající do výška až 50 cm. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ve východní části Severní Ameriky i na severu Asie a dobře mu dělá spíše vlhká půda, takže ho najdeme na loukách, pastvinách, poblíž pramenů říček a potůčků i podél polních cest, ale poměrně často roste taktéž na horských loukách ve vyšších nadmořských výškách.

Latinský název: Alchemilla vulgaris

Využití
V případě kontryhelu se nejčastěji sbírá nať, ale někdy také listy. Tato bylina obsahuje primárně třísloviny, fytosteroly, malé množství kyseliny salicylové i celé spektrum vitamínů a minerálů. Jelikož má kontryhel protizánětlivé, močopudné a tlumivé účinky, velmi často se používá proti průjmům, ledvinovým kamenům, proti menstruačním bolestem a vzhledem ke schopnosti stahovat dělohu bývá velmi často používán i v rámci přípravy na porod od 3. měsíce těhotenství.

Jak kontryhel používat?
Jelikož je kontryhel někdy označovaný jako “ženská bylina,” primárně ho ocení právě ženy. V případě, že vás trápí silná menstruace, si můžete připravit čaj za použití jednoho dílu kontryhele, jednoho dílu žebříčku a jednoho dílu měsíčku, kdy 3 lžičky takovéto směsi zalijete vroucí vodou a louhujete 15 minut. V rámci přípravy na porod je možné pít kontryhel samotný. Rovněž je možné si připravit kontryhelovou šťávu z pomačkaných listů a používat ji jako desinfekci.

Zajímavosti o kontryhelu
● Samotný latinský název alchema označuje alchymistu a to především proto, že rosu z kontryhelu sbírali alchymisté ve snaze vyrobit zlato či kámen mudrců.
● Kontryhel obecný neoznačuje pouze jedinou bylinku, ale celou skupinu zahrnující několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejčastější je kontryhel žlutozelený.
●  Čaj z kontryhelu bývá doporučován i po porodu, kdy zlepšuje stahování dělohy.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[4] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení