Moringa

Moringa olejodárná je opadavý teplomilný strom dorůstající do výšky od 5 do 13 metrů. Má elipsovité listy, bílo-žluté květy a její plod nápadně připomíná lusky - z botanického hlediska se jedná o tobolku s olejnatými semeny uvnitř. z hlediska pěstování je tato rostlina poměrně zajímavá, protože je možné využít veškeré její části. Udává se, že je bohatá na celé spektrum vitamínů a minerálů, obsahuje protizánětlivé látky, flavonoidy, polyfenoly i antioxidanty a v semenech se vyskytují rovněž omega 3, 6 i 9.

Latinský název: Moringa oleifera

Využití
V případě moringy je možné využít všechny části. Listy používají afričtí a indičtí domorodci jako potravu (do salátů, polévek i jiných jídel), ze zralých plodů se lisuje olej využívaný v gastronomii i kosmetice a kořeny se využívají v lidovém léčitelství. Vzhledem k tomu, že podle dostupných informací obsahuje moringa přes 40 různých antioxidantů, bývá často doporučována jako superpotravina podporující trávení a zbavující nejrůznějších střevních parazitů. Kromě toho díky dostupným minerálům a vitamínům podporuje zdraví pohybového aparátu, vyživuje vlasy i pleť a pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém.

Jak moringu používat?
Lidové léčitelství kromě kořene využívá i listy, nicméně obě tyto složky mají velmi podobné využití. Ačkoliv u nás není nálev z moringy příliš populární, indická medicína ho používá desítky a stovky let. Jednu až dvě lžičky moringy stačí zalít 250 ml vody o teplotě 80°C a nechat zhruba 3-5 minut louhovat.

Zajímavosti
●     Nezralá semena moringy slouží k čištění vody, což domorodci obzvlášť v oblastech Nilu využívají ještě předtím, než vodu převaří.
●     Současné vědecké výzkumy naznačují, že moringa by mohla snižovat hodnoty cukru v krvi, redukovat cholesterol a dokonce chránit játra i ledviny.

Použité zdroje
[1] Moringa: Benefits, side effects, and risks. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916
[2] 5 Interesting Facts About The Moringa Tree. ChildFund New Zealand – For Children. For Good [online]. Copyright © 2020 ChildFund [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.childfund.org.nz/news-and-stories/5-interesting-facts-about-the-moringa-tree
[3] Science-Based Benefits & Uses of Moringa Oleifera | Organic Facts. Dostupné z: https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/moringa.html

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení