Moringa

Moringa olejodárná je opadavý teplomilný strom dorůstající do výšky od 5 do 13 metrů. Má elipsovité listy, bílo-žluté květy a její plod nápadně připomíná lusky - z botanického hlediska se jedná o tobolku s olejnatými semeny uvnitř. z hlediska pěstování je tato rostlina poměrně zajímavá, protože je možné využít veškeré její části. Udává se, že je bohatá na celé spektrum vitamínů a minerálů, obsahuje protizánětlivé látky, flavonoidy, polyfenoly i antioxidanty a v semenech se vyskytují rovněž omega 3, 6 i 9.

Latinský název: Moringa oleifera

Využití
V případě moringy je možné využít všechny části. Listy používají afričtí a indičtí domorodci jako potravu (do salátů, polévek i jiných jídel), ze zralých plodů se lisuje olej využívaný v gastronomii i kosmetice a kořeny se využívají v lidovém léčitelství. Vzhledem k tomu, že podle dostupných informací obsahuje moringa přes 40 různých antioxidantů, bývá často doporučována jako superpotravina podporující trávení a zbavující nejrůznějších střevních parazitů. Kromě toho díky dostupným minerálům a vitamínům podporuje zdraví pohybového aparátu, vyživuje vlasy i pleť a pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém.

Jak moringu používat?
Lidové léčitelství kromě kořene využívá i listy, nicméně obě tyto složky mají velmi podobné využití. Ačkoliv u nás není nálev z moringy příliš populární, indická medicína ho používá desítky a stovky let. Jednu až dvě lžičky moringy stačí zalít 250 ml vody o teplotě 80°C a nechat zhruba 3-5 minut louhovat.

Zajímavosti
●     Nezralá semena moringy slouží k čištění vody, což domorodci obzvlášť v oblastech Nilu využívají ještě předtím, než vodu převaří.
●     Současné vědecké výzkumy naznačují, že moringa by mohla snižovat hodnoty cukru v krvi, redukovat cholesterol a dokonce chránit játra i ledviny.

Použité zdroje
[1] Moringa: Benefits, side effects, and risks. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916
[2] 5 Interesting Facts About The Moringa Tree. ChildFund New Zealand – For Children. For Good [online]. Copyright © 2020 ChildFund [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.childfund.org.nz/news-and-stories/5-interesting-facts-about-the-moringa-tree
[3] Science-Based Benefits & Uses of Moringa Oleifera | Organic Facts. Dostupné z: https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/moringa.html

Kde mě najdete