Olivovník

Olivovník libovonný je stálezelený strom zpravidla dorůstající do výšky od 3 až do 12 metrů. Květy jsou většinou bíložluté, méně často pak i žlutooranžové a na přelomu léta a podzimu dozrávají ve zhruba centimetr velké olivy tmavě fialové barvy. Z hlediska obsahu účinných látek je nutné vyzdvihnout esenciální oleje, které jsou tak intenzivní, že po nich tento olivovník dostal i své jméno.

Latinský název: Osmanthus fragrans

Využití
Tak jako v případě olivy obecné, využívá lidové léčitelství i v případě olivy libovonné především listy, méně často se pak doporučují i květy. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C a celé řady antioxidantů bývají olivové listy doporučovány při různých respiračních onemocněních. mnohé herbáře se také shodují na tom, že olivové listy by měly používat osoby s vyšším krevním tlakem, cukrem i cholesterolem. Rovněž bývají často využívány při redukčních dietách, zejména kvůli své schopnosti upravovat metabolismus a podle některých studií pomáhá nálev upravovat menstruaci.

Jak olivovník libovonný používat?
Olivovník libovonný bývá nejčastěji doporučováno užívat ve formě nálevu. Na ten je ideální použít jednu lžičku sušených listů (popřípadě i kombinace listů s květy či květ samotné) a zalít ji vroucí vodou. Olivovník je rovněž možné sehnat v různých čajových směsích, květy osmanthu se velmi dobře kombinují například s oolongem.

Zajímavosti
●     olivovníky patří mezi velmi odolné stromy a není nic neobvyklého, že se dožívají i přes 1000 let.
●     Než kmen olivovníku úplně ztrouchnivý, stihnou z jeho kořenů vyrůst nové prýty a strom tak žije i nadále.

Použité zdroje
[1] Osmanthus fragrans Lour. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online | Kew Science [online]. Copyright © Copyright Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew [cit. 19.08.2020]. Dostupné z: http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:610878-1
[2] Zhou S.,"Flower herbal tea used for treatment of menopathies"., Journal of Traditional Chinese Medicine 2008. Dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254627208600473

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení