Řecký horský čaj

Hojník horský, alternativním názvem též hojník chlumní a latinským názvem Sideritis montana, je jednoletá bylina s přisedlými listy, přímou větvenou lodyhou a trojbokou tvrdkou coby plodem. Bylina standardně dorůstá do výšky mezi 15 a 30 cm a roste primárně na stráních, stepích i jiných pláních bohatých na živiny. Někdy se též označuje jako Řecký horský čaj, jednak kvůli tomu, že je v této zemi extrémně populární a jednak také proto, že jeho objevitelem byl řecký lékař Pedanius Dioscorides v 1. století.

Latinský název: Sideritis montana

Využití
Hojník svůj název dostal právě pro svoje hojivé schopnosti. Jelikož obsahuje celou řadu minerálů v čele s železem, je schopný zabraňovat chronické únavě, vyrovnávat tělesnou teplotu i krevní tlak. Horský čaj narozdíl od mnohých jiných bylinek obsahuje tein, a tudíž má i lehké stimulační účinky - oddaluje únavu a dodává energii. Mnohé herbáře rovněž vyzdvihují antibakteriální a protizánětlivé působení, pro které bývá tato rostlina hojně využívána i v kosmetickém průmyslu.

Jak řecký horský čaj připravovat?
Nejlepší možností zpracování hojníku horského je připravit si nálev, který je dodnes extrémně populární například v Řecku. Na jeho přípravu je dobré použít jednu až dvě lžičky sušeného hojníku (dají se použít nejen květy, ale i stonky a listy) a zalít 250 ml vroucí vody. Čím déle necháte louhovat, tím intenzivnější chuť a vyšší obsah účinných látek získáte - obecně ale bývá doporučováno čaj scedit po zhruba 5 minutách. Kromě toho je možné hojník použít i do různých omáček, protože svojí vůní i chutí lehce připomíná šalvěj.

Zajímavosti
●     Hojník se pro svoji vůni velmi využívá při výrobě parfémů i kosmetiky - podle některých výzkumů dokáže krém s hojníkem chránit před UV zářením.
●     Chuť čaje z hojníku můžete vylepšit přidáním zázvoru, medu, máty a citronu.

Použité zdroje
[1] Greek Mountain Tea: The Secret of the Mediterranean - Teapro. Monthly Tea Subscription | Luxurious Loose Leaf Tea | Educational Tea Journey - Teapro [online]. Dostupné z: https://teapro.co.uk/greek-mountain-tea/

Kde mě najdete