Řecký horský čaj

Hojník horský, alternativním názvem též hojník chlumní a latinským názvem Sideritis montana, je jednoletá bylina s přisedlými listy, přímou větvenou lodyhou a trojbokou tvrdkou coby plodem. Bylina standardně dorůstá do výšky mezi 15 a 30 cm a roste primárně na stráních, stepích i jiných pláních bohatých na živiny. Někdy se též označuje jako Řecký horský čaj, jednak kvůli tomu, že je v této zemi extrémně populární a jednak také proto, že jeho objevitelem byl řecký lékař Pedanius Dioscorides v 1. století.

Latinský název: Sideritis montana

Využití
Hojník svůj název dostal právě pro svoje hojivé schopnosti. Jelikož obsahuje celou řadu minerálů v čele s železem, je schopný zabraňovat chronické únavě, vyrovnávat tělesnou teplotu i krevní tlak. Horský čaj narozdíl od mnohých jiných bylinek obsahuje tein, a tudíž má i lehké stimulační účinky - oddaluje únavu a dodává energii. Mnohé herbáře rovněž vyzdvihují antibakteriální a protizánětlivé působení, pro které bývá tato rostlina hojně využívána i v kosmetickém průmyslu.

Jak řecký horský čaj připravovat?
Nejlepší možností zpracování hojníku horského je připravit si nálev, který je dodnes extrémně populární například v Řecku. Na jeho přípravu je dobré použít jednu až dvě lžičky sušeného hojníku (dají se použít nejen květy, ale i stonky a listy) a zalít 250 ml vroucí vody. Čím déle necháte louhovat, tím intenzivnější chuť a vyšší obsah účinných látek získáte - obecně ale bývá doporučováno čaj scedit po zhruba 5 minutách. Kromě toho je možné hojník použít i do různých omáček, protože svojí vůní i chutí lehce připomíná šalvěj.

Zajímavosti
●     Hojník se pro svoji vůni velmi využívá při výrobě parfémů i kosmetiky - podle některých výzkumů dokáže krém s hojníkem chránit před UV zářením.
●     Chuť čaje z hojníku můžete vylepšit přidáním zázvoru, medu, máty a citronu.

Použité zdroje
[1] Greek Mountain Tea: The Secret of the Mediterranean - Teapro. Monthly Tea Subscription | Luxurious Loose Leaf Tea | Educational Tea Journey - Teapro [online]. Dostupné z: https://teapro.co.uk/greek-mountain-tea/

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení