Skalní růže - Cist šedavý

Cist šedavý je aromatický stálezelený keř dorůstající do výšky od 0,5 do 2,5 metru. Celkem existuje asi 20 druhů různých cistů a jelikož se většině z nich daří na hořečnatých půdách, rostou především ve Středomoří. Z chemického hlediska obsahuje cist celou řadu různých polyfenolů, antioxidantů i minerálních látek jako je hořčík či vápník.

Latinský název: Cistus incanus

Využití
Cist se v lidovém léčitelství využívá již od starověku, i když jeho původní účel byl lehce odlišný - používal se jako součást vykuřovacích směsí i jako příměs do kadidla. V dnešním léčitelství se používá především pro údajné zlepšení obranyschopnosti, antivirotické, antibakteriální a desinfekční účinky. Rovněž bývá často doporučován i při lehkých formách akné, zánětech mandlí či problémech s trávicím traktem.

Jak cist používat?
Nejjednodušší řešení je uvařit si z cistu čaj - na něj je zapotřebí dvou čajových lžiček cistových listů a 250 ml vroucí vody. Doporučená doba louhování představuje 15 minut a můžete ho použít nejen na pití, ale také jako odvar do koupele, na kloktání i na účinnou dezinfekci rukou. Zajímavá je také tinktura (kombinace cistového listí a 40% lihu), kterou lze nanášet přímo na kůži, což efektivně pomáhá zbavit se například oparů. Ve zředěné formě je možné tinkturu kloktat či používat na obklady.

Zajímavosti o cistu
●     Pryskyřice z cistu byla velmi populární již za dob Antiky. Ve středověku se dokonce věřilo, že dokáže vyléčit mor.
●     Podle legendy pochází cist z ostrova Anthos, kde si tamní mniši všimli, že pasoucí se kozy mají na těle pryskyřici a zajímalo je, odkud pochází a zda by se nedala využít.
●     Přestože cist není přiliš populární, čajový výluh z něj má velmi příjemnou, osvěžující a nasládlou chuť. Skvěle se hodí ho dochutit například tekutým medem.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení