Zelený oves

Oves setý je jednoletá obilnina dorůstající do výšky mezi 40 a 150cm. Má hladká, ale velmi mohutná stébla, převislé květy a dvoukvěté klásky. Jeho plodem je obilka. V současnosti se jedná o vůbec nejrozšířenější druh ovsa a kvete od června do srpna. Mnohé herbáře zdůrazňují obsah vitamínů skupiny B, saponiny, flavonoidy i glykosidy a přisuzují ovsu téměř zázračné účinky.

Latinský název: Avena Sativa

Využití
Zejména starší lidové herbáře doporučují oves při celé řadě komplikací – to souvisí zejména s tím, že dříve byla tato obilovina hojně pěstována pro koně a dobytek, kterého ale začalo postupně ubývat. Je možné tuto rostlinu využívat při úzkostných stavech, dně, bolestech ledvin i trávicích obtížích.

Jak oves používat?
Oves je možné využívat celý - využívá se nať, klas i listy. Z plodů se připravuje velmi populární ovesná kaše či se používá jako přísada do snídaňových musli, z nati je možné připravit odvar na uklidnění při vyčerpání nebo ji používat do koupele. Odvar je možné pít vícekrát denně a nevadí ani použití před spaním.

Zajímavosti 
●    Oves setý se do Evropy původně dostal jako plevel spolu s ječmenem a pšenicí.
●    Oves představuje jedno z nejdůležitějších a nejpoužívanějších krmiv pro koně. Kromě toho se ale sláma z něj používala jako podestýlka           pro koně i dobytek.

Použité zdroje: 
[1] Oves setý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Oves_set%C3%BD
[2] Herbář rostlin - Léčivé byliny: Oves setý /Avena sativa/. Spektrum zdraví: přírodní léčba, lunární kalendář [online]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/herbar-rostlin/oves-sety-avena-sativa

  Kde mě najdete