Zelený oves

Oves setý je jednoletá obilnina dorůstající do výšky mezi 40 a 150cm. Má hladká, ale velmi mohutná stébla, převislé květy a dvoukvěté klásky. Jeho plodem je obilka. V současnosti se jedná o vůbec nejrozšířenější druh ovsa a kvete od června do srpna. Mnohé herbáře zdůrazňují obsah vitamínů skupiny B, saponiny, flavonoidy i glykosidy a přisuzují ovsu téměř zázračné účinky.

Latinský název: Avena Sativa

Využití
Zejména starší lidové herbáře doporučují oves při celé řadě komplikací – to souvisí zejména s tím, že dříve byla tato obilovina hojně pěstována pro koně a dobytek, kterého ale začalo postupně ubývat. Je možné tuto rostlinu využívat při úzkostných stavech, dně, bolestech ledvin i trávicích obtížích.

Jak oves používat?
Oves je možné využívat celý - využívá se nať, klas i listy. Z plodů se připravuje velmi populární ovesná kaše či se používá jako přísada do snídaňových musli, z nati je možné připravit odvar na uklidnění při vyčerpání nebo ji používat do koupele. Odvar je možné pít vícekrát denně a nevadí ani použití před spaním.

Zajímavosti 
●    Oves setý se do Evropy původně dostal jako plevel spolu s ječmenem a pšenicí.
●    Oves představuje jedno z nejdůležitějších a nejpoužívanějších krmiv pro koně. Kromě toho se ale sláma z něj používala jako podestýlka           pro koně i dobytek.

Použité zdroje: 
[1] Oves setý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Oves_set%C3%BD
[2] Herbář rostlin - Léčivé byliny: Oves setý /Avena sativa/. Spektrum zdraví: přírodní léčba, lunární kalendář [online]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/herbar-rostlin/oves-sety-avena-sativa

  Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení