Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Espresso Martini: Delikátní spojení kávy a alkoholu

Ackoliv káva je pro mnoho lidí typicky snídaňovým nápojem, není nic neobvyklého ani její použití do večerních koktejlových drinků, kde potěší všechny, kteří nemají rádi zbytečně přeslazené nápoje. Pojďme se v tomto článku podívat na jeden z vůbec nejikoničtějších kávových koktejlů, a sice na espresso martini. 

Jak se dělá espresso martini? 

Espresso Martini je chutný koktejl, který ve skutečnosti nevyžaduje ani žádné zázračné baristické zkušenosti a připravíte ho opravdu jednoduše. Stačí vzít šejkr a smíchat v něm porci espressa, porci vodky, kávového likéru (často se používá třeba Kahlua, kterou seženete v mnoha větších supermarketech) a nějaké sladidlo, přičemž nejčastěji se používá chuťově neutrální simple sirup. Pak už stačí jen všechny suroviny řádně protřepat, přidat led a znovu jim dopřát nějaký pobyt v šejkru. Následně už stačí jen naservírovat espresso martini do charakteristické sklenice a můžete si je v klidu vychutnat. Pokud byste se nechtěli spokojit se základním receptem, můžete najít celou řadu různých modifikací, přičemž někteří barmani přidávají například parmezán a další neobvyklé suroviny. 

espresso martini

Je potřeba espresso? 

Důležité je poznamenat, že espresso martini striktně počítá s použitím espressa z pákového kávovaru. Taková káva má totiž bohatou cremu a díky obsaženým látkám jako je oxid uhličitý se při protřepání v šejkru udělá na nápoji charakteristická pěna. Pokud máte kávu například z moka konvičky, žádnou pěnu obvykle nemá. V takovém případě mnoho baristu doporučuje použít velmi netypickou surovinu – nálev z konzervované cizrny. Ten je chuťově naprosto nevýrazný a jen pár mililitrů se ve výsledném drinků zcela ztratí, ale pomůže k atraktivnímu vzhledu nápoje. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, nezapomeňte na kvalitní kávu. My bychom do tohoto nápoje doporučovali buď tradiční Espresso, nebo například kvalitní arabiku z Brazílie