Bezové květy

Bez černý je listnatý keř dorůstající v našich podmínkách do výšky maximálně 3 až 4 metrů, v ideálních podmínkách však může mít metrů až 10. Zhruba v půlce června bez začíná kvést, květy jsou bílo žluté a pro své omamné a intenzivní aroma se v lidovém léčitelství používají již od pradávna. Jedná se o rostlinu původní v Evropě, proto se zde vyskytuje opravdu hojně. Jelikož bez černý vyhledává půdu bohatou na dusík, roste především na okrajích polních cest, na rumištích, v roklích i na mýtinách.

Latinský název: Sambucus nigra

Využití
Na bezu je velmi zajímavé především to, že všechny jeho části mají v lidovém léčitelství své využití. Hojně se sbírají květy a plody, řidčeji pak kůra či listy. V případě květů lidové léčitelství vyzdvihuje močopudný a potopudný účinek, díky kterému bez doporučují především při horečkách v zimním období. Květy totiž obsahují vitamíny C, A, B a další důležité látky. Plody bezu se nesmějí konzumovat syrové a jejich pecky mohou být jedovaté - plody při správném používání mohou být protizánětlivé, dokáží snížit krevní tlak a dokonce mají potenciální neurologický účinek.

Jak bez černý používat?
Květ bezu mají své využití sušené a je možné z nich připravit celou řadu nálevů - buď čistě bezový, na který použijete 3 lžičky sušeného květy a hrnek vroucí vody, nebo můžete ke 2 dílům bezu přidat po jednom dílu lípy a divizny, čímž vytvoříte chutný čaj pomáhající při kašli, rýmě i horečce. Tyto nálevy je možné nechat vychladnout a popíjet i zastudena.

Zajímavosti
●     Bez se dříve hojně vysazoval v okolí chlévů - lidé věřili, že má schopnost zahánět dobytčí mor.
●     Bez černý je možné poměrně snadno zaměnit za bez chebdí či bez červený - ty ale obsahují větší množství toxických látek.
●     Květy bezu černého je možné připravit i čerstvé - stačí je obalit v těstíčku z hladké mouky, mléka a vajíčka a osmažit. Lidově se tomuto pokrmu říká kosmatice.

Použitá literatura
[1] GÓRNICKA, Jadwiga. Domácí přírodní lékárna: rádce pro zdraví. Praha: Vašut nakladatelství, 2002. ISBN 80-7236-026-4.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení