Myrtovník citronový

Myrtovník citronový je rostlina z čeledi myrtovité. Svůj původ má v australských deštných pralesech a dodnes se vyskytuje primárně v oblasti kolem státu Queensland. Tento strom může dorůst do výšky až 6 metrů, ale ve většině případů bývá o něco menší. Nejdůležitější zastoupenou látkou je terpenoid zvaný citral, který zabírá celých 98% myrtovníku - pro srovnání, citron obsahuje jen zhruba 5% této látky.

Latinský název: Backhousia citriodora

Využití
Přestože ve své australské domovině je myrtovník používán od nepaměti, v Evropě jeho popularita začala růst ještě před druhou světovou válkou, kdy se přidával do limonád a vařil se z něj i čaj. Kromě skvělé chuti, která připomíná kombinaci citronu, limetky a citronové trávy má také celou řadu antioxidantů s potenciálně prospěšnými efekty na náš organismus. Samotný citral má silné antimikrobiální účinky, čímž pomáhá hubit nežádoucí mikroorganismy v našem těle.

Jak myrtovník citronový používat?
Nutno podotknout, že lidové léčitelství používá primárně listy, které mají skvělou chuť. Je možné z nich udělat nálev, na který bývá doporučována jedna lžička listů na 250 ml vroucí vody. Kromě toho je ale možné přidání do obyčejné studené vody, do domácích zmrzlin a ovocných sorbetů, dezertů, pečiva i cukrovinek.

Zajímavosti o myrtovníku
●     Připadá vám název Backhousia zajímavý? Aby taky ne, myrtovník byl pojmenován na počest významného anglického botanika Jamese Backhouse.
●     Myrtovník citronový se coby zdroj citralu velmi často používá v kosmetice a parfémech. Poměrně často se ale na tuto látku objevuje kožní alergie. 

Použité zdroje
[1] Evaluation of the antimicrobial activity of citral, [online]. Dostupné z: https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1472-765X.1989.tb00301.x
[2] Lemon Myrtle Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/lemon-myrtle.html

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení