Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Myrtovník citronový

Myrtovník citronový je rostlina z čeledi myrtovité. Svůj původ má v australských deštných pralesech a dodnes se vyskytuje primárně v oblasti kolem státu Queensland. Tento strom může dorůst do výšky až 6 metrů, ale ve většině případů bývá o něco menší. Nejdůležitější zastoupenou látkou je terpenoid zvaný citral, který zabírá celých 98% myrtovníku - pro srovnání, citron obsahuje jen zhruba 5% této látky.

Latinský název: Backhousia citriodora

Využití
Přestože ve své australské domovině je myrtovník používán od nepaměti, v Evropě jeho popularita začala růst ještě před druhou světovou válkou, kdy se přidával do limonád a vařil se z něj i čaj. Kromě skvělé chuti, která připomíná kombinaci citronu, limetky a citronové trávy má také celou řadu antioxidantů s potenciálně prospěšnými efekty na náš organismus. Samotný citral má silné antimikrobiální účinky, čímž pomáhá hubit nežádoucí mikroorganismy v našem těle.

Jak myrtovník citronový používat?
Nutno podotknout, že lidové léčitelství používá primárně listy, které mají skvělou chuť. Je možné z nich udělat nálev, na který bývá doporučována jedna lžička listů na 250 ml vroucí vody. Kromě toho je ale možné přidání do obyčejné studené vody, do domácích zmrzlin a ovocných sorbetů, dezertů, pečiva i cukrovinek.

Zajímavosti o myrtovníku
●     Připadá vám název Backhousia zajímavý? Aby taky ne, myrtovník byl pojmenován na počest významného anglického botanika Jamese Backhouse.
●     Myrtovník citronový se coby zdroj citralu velmi často používá v kosmetice a parfémech. Poměrně často se ale na tuto látku objevuje kožní alergie. 

Použité zdroje
[1] Evaluation of the antimicrobial activity of citral, [online]. Dostupné z: https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1472-765X.1989.tb00301.x
[2] Lemon Myrtle Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/lemon-myrtle.html

Kde mě najdete