Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Citrónová tráva

Citronová tráva, alternativním názvem voňatka citronová je vytrvalá tropická tráva pocházející z jihovýchodní Asie. Jedná se o poměrně vzrostlou rostlinu dorůstající až 1,5 metru, pro niž je charakteristické velmi omamné a intenzivní aroma. Vytváří mohutné trsy tenkých listů, jejichž konce mají cibulovitý tvar a někomu mohou nápadně připomínat pórek. Z chemického hlediska tato rostlina obsahuje především terpeny, myrceny, vitamíny, minerály i stopové prvky.

Latinský název: Cymbopogon citratus

Využití
Jedním z nejvýznamnějších terpenů obsažených v lemongrass je citral, který je známý především pro své antimikrobiální a antifungální (proti-houbové) účinky. Své využití napříč populací má citronová tráva především v kuchyni, kde se hodí k dochucování rýže, některých mořských plodů i drůbežího masa, neboť jídlu dodá osvěžující a lehkou chuť. Lidové léčitelství pak vyzdvihuje výše zmíněné antimikrobiální účinky, některé herbáře doporučují užívat lemongrass mi trávicích obtížích a svalových bolestech - jedná se tedy o skvělou látku například pro správnou regeneraci sportovců.

Jak lemongrass používat?
Využití citronové trávy coby koření je vcelku jasné- stačí sušenou rostlinu přidat na pokrm, do salátu nebo dresinku. Lidové léčitelství pak klasicky doporučuje nálev, který chutná skvěle jak samotný, tak v různých směsích, protože citronovou trávu je možné kombinovat s celou řadou bylinek v čele s ostružinovým či malinovým listím. Pokud připravíte odvar, je možné ho inhalovat či vylít do teplé koupele, protože zevní použití lemongrass prospívá pokožce i dýchacím cestám, zklidňuje organismus a zbavuje přebytečného napětí.

Zajímavosti o citronové trávě
●     Citronová tráva dokáže odpuzovat hmyz (především komáry).
●     Velmi často se používá do různých vonných tyčinek a má využití i v aromaterapii.
●     V Karibiku se lemongrass používá k léčbě zcela běžného nachlazení i horečky.
●     Jedná se o velmi populární látku využívanou v kosmetice. Často ji najdete v mýdlech, šamponech i deodorantech.

Použité zdroje
[1] Lemongrass: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList Inc. Dostupné z https://rxlist.com/lemongrass/supplements.htm
[2] Lemongrass Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/lemongrass.html

Kde mě najdete