Citrónová tráva

Citronová tráva, alternativním názvem voňatka citronová je vytrvalá tropická tráva pocházející z jihovýchodní Asie. Jedná se o poměrně vzrostlou rostlinu dorůstající až 1,5 metru, pro niž je charakteristické velmi omamné a intenzivní aroma. Vytváří mohutné trsy tenkých listů, jejichž konce mají cibulovitý tvar a někomu mohou nápadně připomínat pórek. Z chemického hlediska tato rostlina obsahuje především terpeny, myrceny, vitamíny, minerály i stopové prvky.

Latinský název: Cymbopogon citratus

Využití
Jedním z nejvýznamnějších terpenů obsažených v lemongrass je citral, který je známý především pro své antimikrobiální a antifungální (proti-houbové) účinky. Své využití napříč populací má citronová tráva především v kuchyni, kde se hodí k dochucování rýže, některých mořských plodů i drůbežího masa, neboť jídlu dodá osvěžující a lehkou chuť. Lidové léčitelství pak vyzdvihuje výše zmíněné antimikrobiální účinky, některé herbáře doporučují užívat lemongrass mi trávicích obtížích a svalových bolestech - jedná se tedy o skvělou látku například pro správnou regeneraci sportovců.

Jak lemongrass používat?
Využití citronové trávy coby koření je vcelku jasné- stačí sušenou rostlinu přidat na pokrm, do salátu nebo dresinku. Lidové léčitelství pak klasicky doporučuje nálev, který chutná skvěle jak samotný, tak v různých směsích, protože citronovou trávu je možné kombinovat s celou řadou bylinek v čele s ostružinovým či malinovým listím. Pokud připravíte odvar, je možné ho inhalovat či vylít do teplé koupele, protože zevní použití lemongrass prospívá pokožce i dýchacím cestám, zklidňuje organismus a zbavuje přebytečného napětí.

Zajímavosti o citronové trávě
●     Citronová tráva dokáže odpuzovat hmyz (především komáry).
●     Velmi často se používá do různých vonných tyčinek a má využití i v aromaterapii.
●     V Karibiku se lemongrass používá k léčbě zcela běžného nachlazení i horečky.
●     Jedná se o velmi populární látku využívanou v kosmetice. Často ji najdete v mýdlech, šamponech i deodorantech.

Použité zdroje
[1] Lemongrass: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList Inc. Dostupné z https://rxlist.com/lemongrass/supplements.htm
[2] Lemongrass Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/lemongrass.html

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení