Hřebíček

Hřebíčkovec kořenný je stálezelený strom pěstovaný v tropech. Přestože v přírodě může dorůstat do výšky až 20 metrů, na plantážích je většinou udržován ve výšce do 5 metrů. Tento strom se pěstuje především pro vysoce ceněná nerozvinutá poupata, která jsou hojně využívána jak v léčitelství, tak v gastronomii. Z hlediska obsažených látek je důležité zmínit esenciální oleje, celou řadu minerálů, vitamíny C a K i vlákninu.

Latinský název: Caryophyllus aromaticus

Využití
Využití hřebíčku je opravdu široké. Díky obsahu eugenolu a vitamínu C má antioxidační účinky, a tudíž chrání buňky před působením oxidačního stresu. Zároveň má ale poměrně vysoké množství karvakrolu, jehož antimikrobiální, antivirové a antiflogistické (protizánětlivé) účinky oceňuje i moderní lékařství. Některé herbáře rovněž vyzdvihují pozitivní efekt na trávení a někdo může zaznamenat i zvýšenou chuť k jídlu.

Jak hřebíček používat?
V případě hřebíčku se vám nabízí opravdu velmi široké použití. Hodí se jako koření do sladkých i slaných jídel (zejména pak pečiva a sladkostí, ale je možné i využití v mase či některých omáčkách). Je možné si připravit i nálev, do nějž se většinou přidává kromě hřebíčku také skořice, šípky a jablečné slupky. Kromě toho je možné jeden či dva hřebíčky rozkousat, což zajistí správnou hygienu dutiny ústní a může pomoci při zánětu či bolavých zubech.

Zajímavosti
●     Silice hřebíčku může vzbuzovat euforickou náladu, proto se po staletí využívá k vykouzlení nezapomenutelné vánoční atmosféry.
●     Za ideálních podmínek může jeden strom hřebíčku vyprodukovat za sezónu až 10 kg hřebíčků.
●     Rod hřebíčkovec zahrnuje až 1000 druhů hřebíčků
●     Pravlastí hřebíčku je ostrov Ambon v Indonésii - právě odtud dodnes pochází ty nejkvalitnější a nejvíce ceněné hřebíčky.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení