Vanilka

Vanilka plocholistá je liánovitá orchidej pěstovaná nejčastěji pro své plody - tvrdky známé jako vanilka. Vanilka je extrémně aromatické koření obsahující podle dostupných údajů až 130 organických sloučenin. Zajímavé je, že vanilka patří mezi nejdražší koření na světě - po šafránu a kardamomu ji bývá přisuzováno třetí místo.

Latinský název: Vanilla planifolia

Využití vanilky
Jak již bylo předesláno výše, vanilka obsahuje celou řadu organických sloučenin, kterým dominuje fenolický aldehyd zvaný vanilin - ten je zodpovědný za charakteristickou chuť a vůni. Kromě něj je ale vanilka bohatá také na vitamíny skupiny B, vápník, draslík, sodík či železo. Díky těmto nutrientům je vanilka skvělá třeba na trávení, pomáhá zbavovat úzkosti a strachu a již ve 12. století se používala na snížení příznaků horečnatých stavů. Díky obsahu kyseliny salicylové vanilku hojně využívá kosmetický průmysl - dokáže totiž zbavovat akné a zpomalovat všechny známky předčasného stárnutí.

Jak vanilku používat?
Už Aztékové vanilku vyhledávali, aby ji mohli přidat do kakaa a vytvořit si lahodný nápoj. Dnes se vanilkové příchutě používají snad všude - od zimního cukroví až po letní zmrzliny. Většinou v nich ale najdete synteticky vyrobený vanilin, který je mnohem slabší a pravou vanilku tak poznáte od prvního ochutnání. Pokud ale máte vanilku opravdu rádi, jistě přijdou vhod čaje s vanilkou. V naší nabídce najdete vanilkový rooibos, lapacho, černé i zelené čaje, přičemž všechny mají společné to, že v kteroukoliv denní hodinu krásně provoní celý dům nádherným aroma vanilky.

Zajímavosti o vanilce
●      Proces pěstování vanilky je velmi náročný - k opylení je zapotřebí specifický druh včel a kolibříků, kteří se vyskytují jen v určitých
        oblastech - až do poloviny 19. století tak bylo jediným producentem vanilky Mexiko.
●      Vanilkové lusky se sbírají ručně a suší se na slunci, což radikálně zmenší jejich objem.

Použité zdroje
[1] 8 Surprising Things You Didn’t Know About Vanilla. [online]. Tribune Publishing. Dostupné z: https://www.thedailymeal.com/8-surprising-things-you-didn-t-know-about-vanilla

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení