Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Vanilka

Vanilka plocholistá je liánovitá orchidej pěstovaná nejčastěji pro své plody - tvrdky známé jako vanilka. Vanilka je extrémně aromatické koření obsahující podle dostupných údajů až 130 organických sloučenin. Zajímavé je, že vanilka patří mezi nejdražší koření na světě - po šafránu a kardamomu ji bývá přisuzováno třetí místo.

Latinský název: Vanilla planifolia

Využití vanilky
Jak již bylo předesláno výše, vanilka obsahuje celou řadu organických sloučenin, kterým dominuje fenolický aldehyd zvaný vanilin - ten je zodpovědný za charakteristickou chuť a vůni. Kromě něj je ale vanilka bohatá také na vitamíny skupiny B, vápník, draslík, sodík či železo. Díky těmto nutrientům je vanilka skvělá třeba na trávení, pomáhá zbavovat úzkosti a strachu a již ve 12. století se používala na snížení příznaků horečnatých stavů. Díky obsahu kyseliny salicylové vanilku hojně využívá kosmetický průmysl - dokáže totiž zbavovat akné a zpomalovat všechny známky předčasného stárnutí.

Jak vanilku používat?
Už Aztékové vanilku vyhledávali, aby ji mohli přidat do kakaa a vytvořit si lahodný nápoj. Dnes se vanilkové příchutě používají snad všude - od zimního cukroví až po letní zmrzliny. Většinou v nich ale najdete synteticky vyrobený vanilin, který je mnohem slabší a pravou vanilku tak poznáte od prvního ochutnání. Pokud ale máte vanilku opravdu rádi, jistě přijdou vhod čaje s vanilkou. V naší nabídce najdete vanilkový rooibos, lapacho, černé i zelené čaje, přičemž všechny mají společné to, že v kteroukoliv denní hodinu krásně provoní celý dům nádherným aroma vanilky.

Zajímavosti o vanilce
●      Proces pěstování vanilky je velmi náročný - k opylení je zapotřebí specifický druh včel a kolibříků, kteří se vyskytují jen v určitých
        oblastech - až do poloviny 19. století tak bylo jediným producentem vanilky Mexiko.
●      Vanilkové lusky se sbírají ručně a suší se na slunci, což radikálně zmenší jejich objem.

Použité zdroje
[1] 8 Surprising Things You Didn’t Know About Vanilla. [online]. Tribune Publishing. Dostupné z: https://www.thedailymeal.com/8-surprising-things-you-didn-t-know-about-vanilla

Kde mě najdete