Prvosenka jarní

Prvosenka jarní je drobná trvalka dorůstající do výšky až 25 cm a podle starodávných legend patřily její charakteristické ostře žluté květy mezi léčivé rostliny hory Olymp, na níž podle mýtů sídlili bohové. Roste napříč Evropou i Asií a z obsažených látek určitě stojí za zmínku zejména saponiny, glykosidy, flavonoidy i vitamín C, který je skvělým antioxidantem podporujícím fungování imunitního systému.

Latinský název: Primula veris

Využití
Prvosenka jarní je vhodná jak na vnější, tak na vnitřní použití. Již ve středověku byla doporučována na pleť pro odstranění vrásek a jelikož má čaj mírné sedativní účinky, mnoho bylinkářů po něm sahá v případě bolesti hlavy, nespavosti i různým neurotickým problémům. Rovněž se často hovoří o možném příznivém účinku při dýchacích obtížích, kašli i různých zánětech.

Jak prvosenku používat?
Prvosenka má celou řadu využití a skvěle se kombinuje s celou řadou dalších bylinek včetně lékořice, bazalky, tymiánu, anýzu či podbělu. Můžete si z ní vytvořit klasický nálev, na který je vhodné použít zhruba jednu polévkovou lžíci sušených květů prvosenky na půl litru vody. Mnohé herbáře rovněž doporučují prvosenku coby krevní čistidlo, na které se používá v kombinaci s pampeliškou, kopřivou a černým bezem.

Zajímavosti

  • Zatímco květ je možné volně sbírat, kořen je chráněný a rostlinu tedy nesmíte vytrhávat celou. Přesto je kořen mnohem koncentrovanější co do obsahu silic a dalších látek.
  • Mladé lístky prvosenky je možné konzumovat přímo. Bylinka má medovou vůni a velmi nasládlou chuť, pro kterou si třeba nálevy z ní opravdu zamilujete.
  • Prvosenka by neměla být používána v těhotenství ani při užívání léků na ředění krve.

Použité zdroje:
[1] Prvosenka jarní [online]. Rostlinná magie; unicornis [online]. Dostupné z:  http://www.unicornis.cz/zacatek/carodej/stranky/13.2x0.htm#Prvosenka%20jarn%C3%AD
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete