Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Sladit, nebo nesladit? Věčná kávová otázka

Kávový svět se dělí na dva tábory - na ty. co sladí, a ty, co jim to mají za zlé. Mnoho lidí si sladí kávu, zkrátka protože je na ně chuť příliš silná. Jiní mají slabost pro sladké, a tak se snaží přelstít kávovou hořkost. Druhá skupina mluví o zastírání a přebíjení kvalitní chuti. Verdikt ale není vůbec není jednoznačný.

Proč nesladit kávu

Do kávy se lidé zamilovali kvůli její neobyčejné výrazné chuti a vůni. Pokud přidáte do svého espressa lžičku cukru, proměníte ho v úplně jiný nápoj. Na hořkou chuť si lze postupem času přivyknout. Stačí pomalu odebírat množství cukru, kterým si kávu sladíte. Vyzkoušet také můžete jinou kávovou směs, která bude víc lahodit vašim chuťovým buňkám.

Důležité je také zmínit efekt, který má na cukr na tělo. Můžete mávnout rukou nad tím, že jedna lžička ještě nikoho nezabila. V běžné stravě západního člověka je však takových lžiček poměrně dost a často jsou velmi dobře schované. Nejenomže kvůli cukru nabíráme na váze, ohrožujeme také svůj kardiovaskulární systém, otevíráme dveře cukrovce nebo si zhoršujeme záněty. Za každou lžičku cukru, kterou vynecháme, nám tělo poděkuje.

Proč sladit kávu

Přidáním cukru do kávy z nikoho nestane kávový barbar. Známá česká baristka Petra Veselá, která několikrát vyhrála Mistrovství České republiky baristů, prozradila, že sama si kávu poměrně dost sladí. Podle jejího názoru některým druhům kávy dokonce cukr vyloženě prospívá.

Cukr Kandys

Kvetoucí bílý čaj není jen lahůdka pro oko

Nenechte se proto ovlivnit vyhrocenými názory a vsaďte na své vlastní chuťové buňky. Se sladkou chutí můžete také experimentovat. Vyzkoušejte například špetku skořice, kapku mandlového mléka, neslazené kakao nebo například vanilkový extrakt. Všechny tyto ingredience ovlivňují hořkost kávy, ale nepřidávají zbytečné kalorie.

Čím sladit kávu

Osladit si svůj šálek nemusíte jenom klasickým bílým cukrem. Vyzkoušejte například velké cukrové krystaly, které nejenom sladce chutnají, ale také skvěle vypadají. Netradiční kandysové tyčinky pak ozvláštní každý stůl prostřený pro speciální příležitost. A sáhnout můžete také po stévii, přírodním sladidle příjemné chuti vhodném i pro diabetiky.