Catuaba

Catuaba je listnatý strom vyskytující se jako endemit v brazilských deštných pralesech. Má podlouhlé zelené listy, kvete žlutooranžově a z květů později vyrůstají pro člověka nepoživatelné plody. Z chemického hlediska obsahuje především nahořklou substanci zvanou catuabin, esenciální oleje, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice i alkaloidy.

Latinský název: Erythroxylum catuaba

Využití
Pro afrodiziakální účinky používali catuabu již indiáni v amazonském pralese a v Brazílii je dodnes velmi populární. Obsažené flavonoidy mohou svým účinkem podporovat trávení, třísloviny mají lehce vysoušecí efekt, díky kterému mohou zastavit krvácení a zároveň působí antivirově, éterické oleje mohou zvyšovat prokrvení a zabraňovat křečím. Kromě toho podle dostupných zdrojů pomáhá při sexuálních dysfunkcích, tlumí bolesti hlavy a může tak prohlubovat spánek.

Jak catuabu používat?
Catuaba je ve své podstatě velmi podobná lapachu, protože se také jedná o kůru stromu. Z toho pramení i podobné použití. Z catuabu je ideální si připravit nálev, na který bývá doporučována jedna lžička sušené kůry a 400-500 ml vroucí vody. Po 15-20 minutách je vhodné nálev scedit a je možné ho pít buď teplý, nebo vychlazený. Po chuťové stránce je nálev dobrý, velmi dřevitý s bylinkovými tóny. Skvěle se k němu hodí med i citron.

Zajímavosti o catuabě
●     Brazilští indiáni věřili v sílu této byliny natolik, že se pro ně stala posvátnou.
●     Catuaba znamená v překladu doslova “probouzeč síly” a někteří Brazilci dokonce věří, že pokud muž počne dítě ve stáří, muselo to být díky catuabě.
●     Při dlouhodobém užívání extrémně vysokých dávek může catuaba způsobit větší citlivost na světlo a rozšířit zorničky.

Použité zdroje
[1] Catuaba: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2020 by RxList. Dostupné z: https://www.rxlist.com/catuaba/supplements.htm
[2] Catuaba: Benefits, Dosage, Side Effects, and Preparations. Verywell Health - Know More. Feel Better. [online]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-catuaba-88652

Kde mě najdete