Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Honeybush zelený

Honeybush, latinským názvem Cyclopia intermedia a alternativním českým názvem medový keř, je nenápadný dřevnatý keř s drobnými listy ve tvaru jehliček, hnědými lusky coby plody a charakteristicky žlutého stonku. Jedná se o endemickou rostlinu Jižní Afriky a ani přes četné pokusy se pěstování medového keře nikde jinde na světě zatím nepodařilo. Z chemických látek obsažených v honeybush je nutné zmínit kyselinu skořicovou, flavonoidy, vitamín C i celé spektrum minerálů.

Latinský název: Cyclopia intermedia

Využití
Vzhledem k poměrně vysokému obsahu vitamínu C bývá často skloňován pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, flavonoidy a flavony mají silné antioxidační účinky, xantiny pomáhají optimalizovat krevní tlak a kombinace všech těchto látek bývá hojně doporučována při respiračních onemocněních a problémech s vykašláváním. Lidová medicína pak honeybush často doporučuje v období klimakteria i při menstruačních bolestech, protože obsažené látky mimo jiné zmírňují menstruační křeče.

Jak honeybush používat?
Honeybush je možné nejčastěji sehnat v zelené a červené variantě. Zelený neprošel fermentací a jeho chuť je o něco jemnější, červený má výraznější barvu a intenzivnější chuť. Využití obou je ale v zásadě stejné - nejlepší je připravit si nálev, na který potřebujete 1 lžičku sušené rostliny (lidové léčitelství využívá květy, listy i stonky) a 250ml vroucí vody.  Vzhledem k tomu, že honeybush neobsahuje kofein, je možné ho používat v kteroukoliv denní dobu a dokonce ho i vařit malým dětem.

Zajímavosti
●     Keř honeybush jsou většinou malé a drobné, ale v ideálních podmínkách mohou dorůst do výšky až tří metrů.
●     Existuje až 23 zástupců tohoto druhu. K výrobě čaje se ale používá jen Cyclopia intermedia.

Použité zdroje
[1] Honeybush Tea: Benefits and Side Effects. Healthline: Medical information and health advice you can trust. Copyright © 2005 Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/honeybush-tea#1
[2] Honeybush (Cyclopia spp.): From local cottage industry to global markets — The catalytic and supporting role of research - ScienceDirect. ScienceDirect.com | Science, health and medical journals, full text articles and books Copyright © 2011 Elsevier B.V. All rights reserved. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629911000846?via%3Dihub

Kde mě najdete