Honeybush zelený

Honeybush, latinským názvem Cyclopia intermedia a alternativním českým názvem medový keř, je nenápadný dřevnatý keř s drobnými listy ve tvaru jehliček, hnědými lusky coby plody a charakteristicky žlutého stonku. Jedná se o endemickou rostlinu Jižní Afriky a ani přes četné pokusy se pěstování medového keře nikde jinde na světě zatím nepodařilo. Z chemických látek obsažených v honeybush je nutné zmínit kyselinu skořicovou, flavonoidy, vitamín C i celé spektrum minerálů.

Latinský název: Cyclopia intermedia

Využití
Vzhledem k poměrně vysokému obsahu vitamínu C bývá často skloňován pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, flavonoidy a flavony mají silné antioxidační účinky, xantiny pomáhají optimalizovat krevní tlak a kombinace všech těchto látek bývá hojně doporučována při respiračních onemocněních a problémech s vykašláváním. Lidová medicína pak honeybush často doporučuje v období klimakteria i při menstruačních bolestech, protože obsažené látky mimo jiné zmírňují menstruační křeče.

Jak honeybush používat?
Honeybush je možné nejčastěji sehnat v zelené a červené variantě. Zelený neprošel fermentací a jeho chuť je o něco jemnější, červený má výraznější barvu a intenzivnější chuť. Využití obou je ale v zásadě stejné - nejlepší je připravit si nálev, na který potřebujete 1 lžičku sušené rostliny (lidové léčitelství využívá květy, listy i stonky) a 250ml vroucí vody.  Vzhledem k tomu, že honeybush neobsahuje kofein, je možné ho používat v kteroukoliv denní dobu a dokonce ho i vařit malým dětem.

Zajímavosti
●     Keř honeybush jsou většinou malé a drobné, ale v ideálních podmínkách mohou dorůst do výšky až tří metrů.
●     Existuje až 23 zástupců tohoto druhu. K výrobě čaje se ale používá jen Cyclopia intermedia.

Použité zdroje
[1] Honeybush Tea: Benefits and Side Effects. Healthline: Medical information and health advice you can trust. Copyright © 2005 Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/honeybush-tea#1
[2] Honeybush (Cyclopia spp.): From local cottage industry to global markets — The catalytic and supporting role of research - ScienceDirect. ScienceDirect.com | Science, health and medical journals, full text articles and books Copyright © 2011 Elsevier B.V. All rights reserved. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629911000846?via%3Dihub

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení