Tulsi

Tulsi je vytrvalá aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých a dorůstající do výšky až kolem jednoho metru. V našich končinách se velmi často označuje jako bazalka Tulsi, bazalka posvátná či bazalka indická. Z chemického hlediska obsahuje bazalka Tulsi celou řadu látek, zejména se jedná o esenciální oleje dodávající charakteristické aroma, fenoly, alkaloidy, saponiny, flavonoidy i taniny.

Latinský název: Ocimum tenuiflorum nebo Ocimum sanctum

Využití
V případě Tulsi se využívají listy, semena i kořeny a to jak vnitřně, tak zevně. Ajurvédská medicína věří, že Tulsi dokáže snižovat koncentraci glukózy v krvi a pomáhá od otoků, v thajské kuchyni se zase používá pro zlepšení trávení. České herbáře vyzdvihují zejména bazalkové čaje blahodárně působící na dýchací soustavu, zlepšující astma a usnadňující vykašlávání.

Jak Tulsi používat?
Nejpopulárnější je využití Tulsi na odvar - ten vyžaduje jednu čajovou lžičku sušené bylinky a čtvrt litru vody. Po pětiminutovém vaření je vhodné ještě deset minut nechat odstát a poté je možné odvar vypít. Takovýto odvar pomáhá proti depresím, působí dobře na škytavku a zlepšuje vykašlávání. Některé herbáře doporučují sto gramů semen Tulsi namočit přes noc do vody, aby došlo k uvolnění slizu. Poté je vhodné přidat třtinový cukr či med a používat při průjmu kdykoliv během dne.

Zajímavosti o Tulsi
●     Kromě lotosu je právě bazalka indická nejposvátnější rostlinou Indie a využívá se nejen v ajurvédě, ale také v mnoha višnuistických tradicích.
●     Tulsi se přidává i do přepuštěného másla, které skvěle dochutí.
●     Hinduisté věří v očistnou duchovní sílu Tulsi, a proto ji používají při různých rituálech a dokonce ji ve svých domácnostech pěstují na čestném místě nebo přímo na oltáři.
●     Původ bazalky Tulsi je v centrální části Indie, ale dnes se vyskytuje téměř po celém světě - zejména v Číně a jihovýchodní Asii.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení