Hloh obecný

Hloh obecný je buď vysoký keř nebo nízký strom s trnitými větvemi, řapíkatými listy, pevným načervenalým dřevem a červenými malvicemi coby plody. Z hlediska hlavních obsažených látek je nutné zmínit tripentenové kyseliny, aminy, flavonoidy, antokyany, vitamín C i vitamíny skupiny B.

Latinský název: Crataegus laevigata

Využití
Lidové léčitelství využívá především květy, listy a nebo plody přičemž platí, že v listech a plodech se sice vyskytují stejné účinné látky, ale v menší míře. Mnohé herbáře se shodují na tom, že organické kyseliny obsažené v hlohu jsou schopné povzbuzovat srdeční činnost, čímž mají příznivý vliv na práci srdce a potažmo celý krevní oběh. Rovněž se používá jako sedativum při psychickém vypětí a v kombinaci s dalšími bylinkami pomáhá proti nespavosti.

Jaké má hloh použití?
Nejjednodušší je hloh použít k přípravě nálevu, na což se hodí jak sušené plody, tak sušené květy i listy, vhodné je nechat hloh alespoň 10 minut louhovat a je možné ho pít vícekrát denně. Pokud trpíte nespavostí, je možné hloh také kombinovat s rakytníkem. Při nepříjemných stavech spojených s klimakteriem je možné kromě jedné lžičky hlohu použít pro přípravu nálevu ještě stejné množství máty, meduňky a řebříčku.

Zajímavosti o hlohu
●     V Číně se nachází dokonce až 1000 druhů hlohu, nicméně je zajímavé, že vyšlechtěné odrůdy mají nižší nebo dokonce nulové účinky na zdraví.
●     Pokud se rozhodnete květy sami sušit, musíte to udělat opravdu důkladně, protože tato část hlohu je velmi náchylná na plesnivění.
●     Bobule hlohu jsou sice jedlé, ale rozhodně nechutnají nikterak dobře.
●     Dřevo hlohu je velmi tvrdé a to i přes to, že nemá jádro. Právě z tohoto důvodu se popel z hlohového dřeva používá k vyčiňování kůže.

Použitá literatura
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení