Ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý, alternativními názvy Gynostema či Jiaogulan, latinským názvem pak Gynostemma pentaphyllum, je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. Přestože název naznačuje, že se jedná o druh ženšenu, nemá s ním příliš mnoho společného - vzhledem k podobnosti některých (tedy zdaleka ne všech) účinných látek tak byl lidovým léčitelstvím označen a název se ujal. Z chemického hlediska je bohatá nejen na saponiny, ale také na celou řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Latinský název: Gynostemma pentaphyllum

Využití
Mnozí odborníci ženšen pětilistý označují za adaptogen, tedy poměrně speciální látku zvyšující odolnost organismu vůči stresu, únavě či úzkosti. Pravdou je, že vzhledem k obsahu až 90 různých silic pomáhá našemu organismu odstraňovat některé z volných radikálů, zlepšuje naši náladu, podporuje funkci jater a podle některých herbářů také pomáhá zbavovat křečí a pomáhá regulovat krevní tlak. 

Jak ženšen pětilistý používat?
Ze sušených listů, které lidové léčitelství používá primárně, je možné připravit nálev určený k popíjení kdykoliv v průběhu dne. Vzhledem k velmi nízkému obsahu teinu ho mohou popíjet i malé děti a nevadí ani větší množství. Velikou výhodou je také to, že narozdíl od některých jiných bylinek zde nevadí delší doba louhování. Kromě nálevu je možné vytvořit i tinkturu, na kterou bývá nejčastěji doporučeno použití vodky nebo podobně silného alkoholu. Doporučená denní dávka tinktury pak představuje maximálně jednu polévkovou lžíci.

Zajímavosti o ženšenu
●     Ženšen pětilistý je mrazuvzdorný a přežije i teploty až -15°C. Přesto při pěstování v České republice nedosahuje tak koncentrovaného obsahu silic jako v Číně.
●     Ženšen pětilistý se velmi často používá do salátů či různých dresinků. Čerstvé výhonky totiž mají výtečnou lehce nasládlou chuť.
●     Pokud se rozhodnete ženšen pětilistý pravidelně užívat coby adaptogen, je možné pít klidně i 3 nálevy denně. Po několika týdnech je ale vhodné na pár dní s užíváním přestat, aby neztrácel na účinnosti.

Použitá literatura
[1] VALÍČEK, Pavel et al. Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny. Hradec Králové: Svítání, 1998. ISBN 80-86198-01-4.

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení