Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý je vytrvalá trsnatá bylina dorůstající do výšky až 40 cm. Celkem na našem území roste 7 druhů jitrocelů, primárně se vyskytují na loukách, pastvinách, rumištích i podél polních cest. Co do obsahu látek se v jitroceli kopinatém vyskytují slizové látky s potenciálním pozitivním efektem na zklidnění podrážděného krku, což z jitrocele dělá skvělou bylinku při nachlazení či kataru průdušek. Kromě toho v něm najdeme i třísloviny, vitamín C, zinek, vápník, draslík i měď.

Latinský název: Plantago lanceolata

Využití
Jitrocel je velmi populární a hojně rozšířená léčivka s opravdu širokým spektrem využití. Používá se jak v léčitelství, kde se čaj a sirup používá proti kašli, tak i jako látka zabraňující svědění po bodnutí hmyzem a dokonce bývá hojně přidáván i do různých omáček a salátů, kterým dodá lehce nahořklou chuť.

Jak jitrocel používat?
Tak jako z každé bylinky je i z jitrocele vůbec nejjednodušší udělat čaj. Na hrnek takového čaje je vhodné použít 2 lžičky sušených listů, zalít je vroucí vodou a nechat louhovat klidně 15 minut. Z jitrocele je ale možné vytvořit i sirup proti kašli - v tomto případě je třeba jitrocel pomlít na masovém mlýnku, smíchat s 300ml vody, 300g cukru a 150g medu a na mírném plameni vařit alespoň 10 minut dokud sirup nezhoustne. Stejně tak je možné z jitrocele vytvořit i odvar, kdy stačí několik sušených listů povařit ve zhruba půl litru vody, nechat pár minut louhovat a poté scedit. Takovýto odvar je možné použít například na zanícené oči při zánětu spojivek.

Zajímavosti o jitroceli
●     Samotný název pochází z latinského planta, tedy chodidlo. Dříve se jitrocel dokonce opravdu vkládal do bot, aby chránil chodidla při dlouhé a intenzivní chůzi.
●     Jitrocel poskytuje velké množství kvalitního pylu, a proto ho včely rády sbírají.
●     Květní klásky lze upéct v troubě nebo osmažit v těstíčku a podávat jako přílohu.
●     Do stejné čeledi patří i jitrocel indický, který se u nás prodává pod názvem Psyllium a je velmi populární jako zdroj rozpustné vlákniny.

Použitá literatura
[1] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
3] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

 Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení