Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská, latinským názvem Lycium chinense, je rostlina vyskytující se primárně v Asii – především pak v oblastech Pákistánu, Nepálu, Číny, Mongolsku, Thajsku i Japonsku. Ačkoliv mnozí z vás mohou mít pocit, že o této rostlině nikdy neslyšeli, pravděpodobně vám budou znít povědomě aspoň její plody – ty se označují jako goji (někdy též godži) a jedná se doslova o novodobou superpotravinu.

Latinský název: Lycium chinense

Proč goji používat?
Důvodů, proč goji používat, byste mohli najít několik. Jednak je sama o sobě chutná a dobrá, ale především obsahuje celou řadu různých látek, které mohou být potenciálně prospěšné pro naše zdraví. Goji obsahuje hned 21 různých stopových prvků, celou řadu aminokyselin, karotenoidů i vitamínů (zejména pak různých zástupců ze skupiny B). Vzhledem k obsahu těchto látek není divu, že je již po několik staletí nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a doporučuje ji mnoho nutričních specialistů.

Jak goji používat?
Jakmile si goji jednou pořídíte, uvidíte, že pro ně najdete celou řadu využití. Zatímco někdo goji konzumuje nejraději samotné, někomu vyhovuje v různých kaších, spolu se snídaňovými cereáliemi a nebo třeba s jogurtem. Málokdo ale ví, že ze sušeného godži je možné také připravovat vynikající čaj, který obsahuje obrovské množství zmíněných látek a navíc také skvěle chutná. V horkých letních měsících pak můžete místo po horkém čaji sáhnout spíše po osvěžujícím macerátu připraveném za studena.

Zajímavosti o goji

  •  Ačkoliv se jako goji označují nejčastěji semena kustovnice čínské, mnoho produktů je plodem spíše častější kustovnice cizí nebo              různých hybridů.
  • Kustovnice může za určitých podmínek růst i v teplejších oblastech Česka.

Kde mě najdete