Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Mučenka

Mučenka jedlá, latinským názvem Passiflora edulis a v Česku známá také pod označením marakuja, je popínavá rostlina s pravidelnými, ale neobvyklými květy, trojlaločnými listy a oválnou či kulatou bobulí dorůstající někdy až do velikosti grapefruitu. Uvnitř této bobule se nachází šťavnaté plody s velkým počtem semínek. Z chemického hlediska obsahuje marakuja především sacharidy, z mikronutrientů jsou ale zastoupeny vitamíny, minerály i stopové prvky, dále obsahuje alkaloidy, některé aminokyseliny a flavonoidy.

Latinský název: Passiflora edulis

Využití
Mučenka jako taková byla využívána již od pradávna a z hlediska léčitelství má velký význam široký obsah vitamínů a minerálů. Tak například v mučence najdete vitamín C, což je skvělý antioxidant podporující fungování imunitního systému, hořčík, který podle některých studií dokáže zbavovat úzkosti a díky vysokému množství draslíku se stará o normální krevní tlak. Marakuje obsahuje také látky zlepšující zažívání a v některých zemích se od pradávna používá při bolestivých menstruacích.

Jak mučenku používat?
Mučenka bývá nejčastěji konzumována jako ovoce, velmi často ho ale najdete také jako součást nejrůznějších (obzvlášť černých) čajů. Lidové léčitelství většinou doporučuje nálev z mučenky, na který je vhodné použít jednu lžičku sušených plodů a 250 ml vroucí vody. Některé zdroje rovněž doporučují různé výtažky či tinktury, které obzvlášť poslední dobou nabývají na popularitě. Vzhledem ke skvělé nasládlé chuti je ale čaj velmi příjemnou volbou.

Zajímavosti o mučence
●     Španělští kolonizátoři objevili mučenku jedlou při svých cestách do Peru již koncem 16. století.
●     Latinský název passio značí utrpení a rostlinu tak pojmenovali jezuité, kterým květ připomínal nástroje umučení Ježíše Krista (černé čnělky připomínají hřeby, prašníky kladiva a věnec barevných vláken vypadá jako trnová koruna).

Použité zdroje
[1] The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress—A Systematic Review. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452159/
[2] Passion fruit: 8 benefits and nutrition. Medical and health information [online]. Copyright © 2004 [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324383
[3] Mučenka – Wikipedie. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%8Denka

Kde mě najdete