Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Qahwa: Jak se pije káva v Saúdské Arábii?

Jen málokterý nápoj je napříč světem tak populární jako káva. Zajímavé je ale sledovat různé odlišnosti, které v různých koutech světa panují v přípravě i následné konzumaci oblíbeného pití. Dnes se podíváme do Saúdské Arábie a představíme si pití zvané Qahwa. 

Ideální víkendová káva 

Příprava Qahwy může být poněkud zdlouhavá, a proto si ji většina z vás zvládne připravit spíše třeba o víkendu. Jestli jsou vaše rána hektická a úplně nestíháte, vsaďte spíše na obyčejné espresso z pákového či automatického kávovaru nebo moka konvičky. Když se ale nenecháte delší přípravou odradit a vyzkoušíte ji, uvidíte, že nebudete litovat. Samotné slovo Qahwa označuje samozřejmě kávu a v Saúdské Arábii bývá zvykem, že ji servíruje nejmladší člověk u stolu. Zajímavé také je, že tamní obyvatelé využívají často i zelenou kávu, což je vlastně zásadní rozdíl oproti turecké kávě z džezvy. 

qahwa

Jak si Qahwu připravit? 

Příprava této kávy vlastně není nijak náročná, jen si na ni budete muset vyčlenit více času. Nejdříve si připravte suroviny:

  • Mletou kávu (ideálně zelenou nebo jen světle praženou, ale je možné použít jakoukoliv) 
  • Dostatečné množství pitné vody 
  • 5 hřebíčků
  • Špetku kardamomu 

Samotný postup je pak poměrně jednoduchý. Stačí umístit do hrnce vodu a adekvátní množství kávy (počítejte tak s jednou lžičkou arabiky na porci) a společně vařit po dobu asi 10 minut. Pak stačí už jen přidat koření a ještě asi 5 minut vařit. Poté kávu odstavte, nechejte pár minut vychladnout a můžete servírovat. Volitelně můžete samozřejmě i přidat mléko nebo cukr. V Saúdské Arábii se často servíruje také s datlemi či jinými sladkými pochutinami. 

qahwaII

Základ vždy tvoří dobrá káva 

Aby mohla chuť saudskoarabské kávy co nejlépe vyniknout, je nutné vybrat správnou kávu. Pro dosažení co možná největší autenticity můžete sáhnout třeba po naší zelené kávě, ovšem ta je chuťově poměrně netradiční, pokud na ni nejste zvyklí. Jestli chcete vytvořit jen lehce modifikovanou variantu kávy, na kterou jsme u nás zvyklí, použijte třeba naši vynikající brazilskou Facendu, kterou máme k dispozici za nejlepší cenu přímo v našem eshopu.