Kurkuma

Kurkumovník dlouhý je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořeny, dlouhými řapíkatými listy a poměrně vysokým stonkem, který může dorůstat do výšky až 2 metrů. Nejznámější částí této rostliny jsou oddenky, které se po uvaření a usušení rozemelou na prášek používaný v gastronomii i léčitelství. Z hlediska účinných látek je vhodné zmínit především éterické oleje, kurkumin dodávající žlutooranžovou barvu a nahořklou chuť, dále silice a limonen.

Latinský název: Curcuma longa

Využití
Vzhledem k tomu, že kurkumin je velmi silný antioxidant, projevuje se kurkuma, respektive kari koření a všechny další směsi, jichž je kurkuma součástí, jako silně protizánětlivé koření. Tradiční indická a čínská medicína ji využívá již po staletí pro zmírnění depresivních pocitů, bojuje proti vzniku zánětů i krevních sraženin a dokonce i podporuje správnou funkci našich jater. Některé výzkumy rovněž ukazují, že u starších lidí může pravidelná konzumace tohoto koření zlepšovat poznávací a rozlišovací schopnosti.

Jak kurkumu používat?
Kurkuma má celou řadu využití. Jako koření se hodí do všech pikantních jídel, na vepřové, kuřecí i hovězí maso, ryby, luštěniny, rýži a přidává se i do omáček a polévek. Rovněž je možné přidat špetku kurkumy i do nejrůznějších ovocných čajů a nebo si připravit tzv. zlaté mléko, tedy nápoj z (rostlinného) mléka a směsi kurkumy, chilli, zázvoru a kardamomu.

Zajímavosti o kurkumě
●     V Indii se kurkuma používá jako jedna z rostlin ulevujících při hadím uštknutí. Způsobů podání je sice několik, ale nejvíce ze všeho preferují rozmíchat sušený prášek v hrnku vody a rychle vypít.
●     Kurkumu by neměli používat lidé se žlučovými kameny, protože pravidelné používání tohoto koření může produkci žluči ovlivňovat.
●     Pod názvem E100 najdete kurkumin v mnoha potravinách, primárně slouží k dobarvování těstovin či jiných ostře žlutých produktů.

Použité zdroje
[1]  BAGAD, Ashish Subhash; JOSEPH, Joshua Allan; BHASKARAN, Natarajan. Comparative Evaluation of Anti-Inflammatory Activity of Curcuminoids, Turmerones, and Aqueous Extract ofCurcuma longa. Advances in Pharmacological Sciences. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24454348/
[2]  NG, Tze-Pin; CHIAM, Peak-Chiang; LEE, Theresa. Curry Consumption and Cognitive Function in the Elderly. American Journal of Epidemiology. Dostupné z: https://academic.oup.com/aje/article/164/9/898/87190[3] Turmeric Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2020 Wolters Kluwer Health [cit. 21.08.2020]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/turmeric.html

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení