Pomerančové květy

Pomerančovník čínský je neopadavý strom s kulovitou korunou, aromatickými listy s kožovitou čepelí a voskovitě bílými květy. Celý strom může vyrůstat do výšky až 20 metrů a i když svůj původ má v Číně a Indii, velmi rychle se kvůli léčebným účinkům a velmi chutnému ovoci rozšířil na královských zahradách po celé Evropě.  Jak plody, tak květy pomeranče obsahují především celou řadu vitamínů a minerálů i mnohé esenciální oleje. 

Latinský název: Citrus sinensis

Využití
Pomerančovník je rostlina, kterou je možno využít téměř celou - dřevo stromů je tvrdé a dobře se opracovává, tudíž ho využívají řezbáři, plody se konzumují, ze slupek se získává esenciální olej a květy používá lidové léčitelství. Kromě toho, že květy omamně voní a nálevu dodají skvělou chuť, mají také celou řadu potenciálních benefitů - čínská medicína je využívá při nervovém přetížení, nechutenství, horečce i zvracení.

Jak pomerančovník používat?
Vzhledem k tomu, že jak květy tak plody obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek a esenciálních olejů, dokáží při zalití horkou vodou vytvořit voňavý a chutná nálev a nebo poslouží jako skvělá složka různých čajových směsí. Květy je možné rovněž nechat louhovat v oleji (skvěle se hodí například jojobový) a vytvořit olej pro správnou regeneraci a hydrataci pokožky.

Zajímavosti o pomerančovníku
●     Pomeranče jsou tak odolné vůči chorobám, že jich ročně více zabije úder blesku než nějaká z chorob.
●     Největším producentem pomerančů je Brazílie, která za rok zvládne vyprodukovat více než 16 milionů tun těchto citrusů.

Použitá literatura
[1] Sweet Orange: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. WebMD - Better information. Better health. [online]. Copyright © Therapeutic Research Faculty 2018. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-908/sweet-orange
[2] Healthy and Interesting Facts About Oranges - Market Basket. Market Basket - Family Owned & Operated in SETX & SWLA [online]. Dostupné z: https://marketbasketfoods.com/healthy-and-interesting-facts-about-oranges/[3] Orange fruit production volume in Brazil 2018 | Statista. • Statista - The Statistics Portal for Market Data, Market Research and Market Studies [online]. Copyright © Statista 2020 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.statista.com/statistics/742691/orange-fruit-production-volume-brazil/

Kde mě najdete

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení