Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Pomerančové květy

Pomerančovník čínský je neopadavý strom s kulovitou korunou, aromatickými listy s kožovitou čepelí a voskovitě bílými květy. Celý strom může vyrůstat do výšky až 20 metrů a i když svůj původ má v Číně a Indii, velmi rychle se kvůli léčebným účinkům a velmi chutnému ovoci rozšířil na královských zahradách po celé Evropě.  Jak plody, tak květy pomeranče obsahují především celou řadu vitamínů a minerálů i mnohé esenciální oleje. 

Latinský název: Citrus sinensis

Využití
Pomerančovník je rostlina, kterou je možno využít téměř celou - dřevo stromů je tvrdé a dobře se opracovává, tudíž ho využívají řezbáři, plody se konzumují, ze slupek se získává esenciální olej a květy používá lidové léčitelství. Kromě toho, že květy omamně voní a nálevu dodají skvělou chuť, mají také celou řadu potenciálních benefitů - čínská medicína je využívá při nervovém přetížení, nechutenství, horečce i zvracení.

Jak pomerančovník používat?
Vzhledem k tomu, že jak květy tak plody obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek a esenciálních olejů, dokáží při zalití horkou vodou vytvořit voňavý a chutná nálev a nebo poslouží jako skvělá složka různých čajových směsí. Květy je možné rovněž nechat louhovat v oleji (skvěle se hodí například jojobový) a vytvořit olej pro správnou regeneraci a hydrataci pokožky.

Zajímavosti o pomerančovníku
●     Pomeranče jsou tak odolné vůči chorobám, že jich ročně více zabije úder blesku než nějaká z chorob.
●     Největším producentem pomerančů je Brazílie, která za rok zvládne vyprodukovat více než 16 milionů tun těchto citrusů.

Použitá literatura
[1] Sweet Orange: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. WebMD - Better information. Better health. [online]. Copyright © Therapeutic Research Faculty 2018. [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-908/sweet-orange
[2] Healthy and Interesting Facts About Oranges - Market Basket. Market Basket - Family Owned & Operated in SETX & SWLA [online]. Dostupné z: https://marketbasketfoods.com/healthy-and-interesting-facts-about-oranges/[3] Orange fruit production volume in Brazil 2018 | Statista. • Statista - The Statistics Portal for Market Data, Market Research and Market Studies [online]. Copyright © Statista 2020 [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://www.statista.com/statistics/742691/orange-fruit-production-volume-brazil/

Kde mě najdete