Od 26.5.2023 bude probíhat rekonstrukce obchodu a okolí na Masarykově nádraží. Brzo Vás přivítáme v novém.

Verbena

Aloisie citronová, alternativní názvem Verbena citronová je dřevnatý subtropický keř dorůstající zpravidla do výšky kolem dvou metrů. Má krátké řapíkaté listy vonící po citronu, drobné růžové květy a plodem této rostliny je velmi malá tvrdka. Ze zastoupených látek je nutné zmínit především aromatické silice, taniny a flavonoidy, díky kterým má aloisie kromě chuťových efektů také vliv na zdraví.

Latinský název: Aloysia citriodora

Využití
Právě díky obsahu výše zmíněných flavonoidů se aloisie citronová využívá jako digestivum, tedy látka napomáhající trávení. Ajurvéda doporučuje verbenu při úzkostných stavech, depresích i potížích se spánkem, lidová medicína je využívá zejména při léčbě nachlazení, horečky a infekcí horních cest dýchacích. Odvar je možné také inhalovat, což je velmi vhodné pro astmatiky i osoby trpící na migrény. Esenciální oleje z aloisie se využívají na odpuzování hmyzu.

Jak verbenu citronovou používat?
Vzhledem k tomu, že verbena citronová má sušená i čerstvá velmi intenzivní citronovou chuť, skvěle se hodí nejen na přípravu nálevů, ale i do obyčejné perlivé vody či jakéhokoliv jiného nápoje. Pro odlehčení je možné ji přidat do dresinků či salátů, čas od času se používá i k některým druhům masa. Kromě toho je možné vytvořit také odvar, který se hodí k inhalaci při astmatických problémech nebo jako kloktadlo při problémech s dutinou ústní.

Zajímavosti o verbeně
●     Za citronovou vůni a chuť verbeny může terpenoid zvaný citral. A zatímco tato bylinka ho obsahuje zhruba 30%, obyčejný má citron pouze do 5% citralu.
●     Aloisii citronovou je možné v květináči vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Aroma většinou ale není tak intenzivní a rostlina dokonce většinou ani nekvete.

Použité zdroje
[1] Aloysia citriodora - Plant Finder. Missouri Botanical Garden [online]. Dostupné z: http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=291522
[2] Citral – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Citral

Kde mě najdete