Verbena

Aloisie citronová, alternativní názvem Verbena citronová je dřevnatý subtropický keř dorůstající zpravidla do výšky kolem dvou metrů. Má krátké řapíkaté listy vonící po citronu, drobné růžové květy a plodem této rostliny je velmi malá tvrdka. Ze zastoupených látek je nutné zmínit především aromatické silice, taniny a flavonoidy, díky kterým má aloisie kromě chuťových efektů také vliv na zdraví.

Latinský název: Aloysia citriodora

Využití
Právě díky obsahu výše zmíněných flavonoidů se aloisie citronová využívá jako digestivum, tedy látka napomáhající trávení. Ajurvéda doporučuje verbenu při úzkostných stavech, depresích i potížích se spánkem, lidová medicína je využívá zejména při léčbě nachlazení, horečky a infekcí horních cest dýchacích. Odvar je možné také inhalovat, což je velmi vhodné pro astmatiky i osoby trpící na migrény. Esenciální oleje z aloisie se využívají na odpuzování hmyzu.

Jak verbenu citronovou používat?
Vzhledem k tomu, že verbena citronová má sušená i čerstvá velmi intenzivní citronovou chuť, skvěle se hodí nejen na přípravu nálevů, ale i do obyčejné perlivé vody či jakéhokoliv jiného nápoje. Pro odlehčení je možné ji přidat do dresinků či salátů, čas od času se používá i k některým druhům masa. Kromě toho je možné vytvořit také odvar, který se hodí k inhalaci při astmatických problémech nebo jako kloktadlo při problémech s dutinou ústní.

Zajímavosti o verbeně
●     Za citronovou vůni a chuť verbeny může terpenoid zvaný citral. A zatímco tato bylinka ho obsahuje zhruba 30%, obyčejný má citron pouze do 5% citralu.
●     Aloisii citronovou je možné v květináči vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Aroma většinou ale není tak intenzivní a rostlina dokonce většinou ani nekvete.

Použité zdroje
[1] Aloysia citriodora - Plant Finder. Missouri Botanical Garden [online]. Dostupné z: http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=291522
[2] Citral – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Citral

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení