Ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba, je statný dvoudomý strom dorůstající v některých případech do výšky až 40 metrů. Jedná se o nahosemenou rostlinu, nemá tedy ani květy, ani plody a vajíčka nejsou chráněna v květech. Z hlediska obsahu chemických látek je nutné zmínit steroly, terpeny, fenoly, glyceridy, estery i organické kyseliny, které mohou v některých případech stát za vznikem podráždění pokožky a také jsou původcem charakteristického zápachu jinanu.

Latinský název: Ginkgo biloba

Využití
V lidovém léčitelství se nejčastěji využívá list, méně často se pak sbírají i samotné plody. Právě listy obsahují desítky bioaktivních látek a obzvláště čínská medicína jinan používá po staletí k léčbě astmatu, zažívacích potíží i problémů s vykašláváním. Jedná se rovněž o velmi populární součást doplňků stravy na podporu učení, koncentrace i kognitivních funkcí.

Jak jinan používat?
Pokud nechcete užívat doplňky stravy obsahující jinan, můžete použít sušené listy a připravit si z nich nálev, tinkturu i víno. Na nálev bývá doporučováno použití jedné sušené lžičky na 250ml vroucí vody, tinktura se připravuje pomocí polévkové lžíce jinanu a 200ml 60% alkoholu (doporučená doba macerace je minimálně 14 dnů). Ginkgo bilobu je možné přidat i do kvalitního červeného vína, čímž mu dodáte zajímavou osvěžující chuť a obohatíte ho o některé z účinných látek jinanu.

Zajímavosti o jinanu
●     Nejstarší známý jinan dvoulaločný roste v Číně a jeho stáří se odhaduje až na 4700 let.
●     Přestože strom může dorůst až do výšky 40 metrů, roste sám o sobě velmi pomalu - průměrně o 30 cm za rok.
●     Jinan dvoulaločný by se nikdy neměl užívat při léčbě ibuprofenem a antikoagulancii (léky proti srážení krve - warfarin, heparin a jeho deriváty,...)

Použitá literatura
[1] BARCELOUX, Donald G. Medical toxicology of natural substances: foods, fungi, medicinal herbs, plants, and venomous animals: John Wiley and Sons, 2008. ISBN 978-04717-2761-3. 
[2] Ginkgo: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. WebMD - Better information. Better health. [online]. Copyright © Therapeutic Research Faculty 2018. [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-333/ginkgo

Kde mě najdete

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení