Ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba, je statný dvoudomý strom dorůstající v některých případech do výšky až 40 metrů. Jedná se o nahosemenou rostlinu, nemá tedy ani květy, ani plody a vajíčka nejsou chráněna v květech. Z hlediska obsahu chemických látek je nutné zmínit steroly, terpeny, fenoly, glyceridy, estery i organické kyseliny, které mohou v některých případech stát za vznikem podráždění pokožky a také jsou původcem charakteristického zápachu jinanu.

Latinský název: Ginkgo biloba

Využití
V lidovém léčitelství se nejčastěji využívá list, méně často se pak sbírají i samotné plody. Právě listy obsahují desítky bioaktivních látek a obzvláště čínská medicína jinan používá po staletí k léčbě astmatu, zažívacích potíží i problémů s vykašláváním. Jedná se rovněž o velmi populární součást doplňků stravy na podporu učení, koncentrace i kognitivních funkcí.

Jak jinan používat?
Pokud nechcete užívat doplňky stravy obsahující jinan, můžete použít sušené listy a připravit si z nich nálev, tinkturu i víno. Na nálev bývá doporučováno použití jedné sušené lžičky na 250ml vroucí vody, tinktura se připravuje pomocí polévkové lžíce jinanu a 200ml 60% alkoholu (doporučená doba macerace je minimálně 14 dnů). Ginkgo bilobu je možné přidat i do kvalitního červeného vína, čímž mu dodáte zajímavou osvěžující chuť a obohatíte ho o některé z účinných látek jinanu.

Zajímavosti o jinanu
●     Nejstarší známý jinan dvoulaločný roste v Číně a jeho stáří se odhaduje až na 4700 let.
●     Přestože strom může dorůst až do výšky 40 metrů, roste sám o sobě velmi pomalu - průměrně o 30 cm za rok.
●     Jinan dvoulaločný by se nikdy neměl užívat při léčbě ibuprofenem a antikoagulancii (léky proti srážení krve - warfarin, heparin a jeho deriváty,...)

Použitá literatura
[1] BARCELOUX, Donald G. Medical toxicology of natural substances: foods, fungi, medicinal herbs, plants, and venomous animals: John Wiley and Sons, 2008. ISBN 978-04717-2761-3. 
[2] Ginkgo: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. WebMD - Better information. Better health. [online]. Copyright © Therapeutic Research Faculty 2018. [cit. 16.08.2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-333/ginkgo

Kde mě najdete