Chai Tea - Neznámý čaj, který vás postaví na nohy

Rádi byste vyzkoušeli něco netradičního, ale máte pocit, že při každé návštěvě kavárny narážíte jenom na klasické zelené nebo černé čaje? Tak to je nejvyšší čas si začít čaje připravovat doma. To máte totiž tu pravou možnost přijít s něčím inovativním a ochutnat něco, co jste nikdy předtím neměli. My doporučujeme začít chai tea, skvělým čajem, který má celou řadu benefitu.

Co to chai tea je a jakou má historii?
Chai tea je ve své podstatě černý čaj obsahující směs vybraného koření. Někdy se označuje také jako Masala čaj a svůj původ má pravděpodobně v Indii, kde se pije už po tisíce let. Každopádně zajímavé je, že podle dostupných informací v něm původně figurovaly jen a pouze bylinky a koření, čaj jako takový se začal přidávat až později. Zároveň existují i desítky různých variant, v některých zemích se například nepřidává černý, ale zelený čaj. Zkrátka a dobře záleží jenom a pouze na vašich chuťových preferencích.

Chai Tea

A jak je tomu v případě koření?
Dokonce ani zvolené koření není nijak pevně stanoveno. Většinou ale v případě originálního chai tea narazíte na kardamom, pepř, lékořici, skořici a zázvor. V některých receptech se ale můžete setkat také s muškátovým oříškem, fenyklem a nebo třeba koriandrem. Záleží zkrátka a dobře jen na vás, které koření zrovna budete chtít použít.

Jak si tedy připravit chai tea doma?
Jestli vás chai tea zaujal, máte zpravidla dvě možnosti. Tou první (a jednodušší) je koupit si hotovou směs chai tea, kterou najdete přímo v našem eshopu. Tu stačí jen smíchat s vodou a mlékem a je hotovo. Pokud si ale chcete všechno připravit sami, určitě můžete a není na tom nic zase tak těžkého. Bude vám k tomu ve skutečnosti stačit jenom:

  • 2 lžičky kvalitního černého čaje (nám se osvědčil třeba náš Ceylon Dimbula OP)
  • 500 ml vody
  • 150 ml plnotučného mléka
  • 4 hřebíčky
  • asi 0,5 cm kořene zázvoru nastrouhaného najemno.
  • 10 kuliček černého pepře
  • 2 špetky mleté skořice nebo celou menší tyčinku

Samotný postup už je nesmírně jednoduchý. Pokud je koření vcelku, doporučujeme je lehce rozdrtit například v hmoždíři. Pak je umístěte do hrnce s vodou a přidejte i černý čaj. Vodu přiveďte k varu a poté ji dejte odstavit. Až trochu zchladne, přilejte i mléko a zamíchejte. Pak už stačí jen přelít uvařený chai tea do hrnečku - ještě předtím jej však doporučujeme scedit, abyste v čaji neměli celé kousky koření.

Chai Latte 

Jaký čaj doporučujeme vybrat?
Na trhu samozřejmě existují desítky nejrůznějších čajů a zatímco některé z nich jsou opravdu skvělé, jiné mají jen velmi pofidérní kvalitu. U nás se naštěstí můžete spolehnout, že prodáváme jen čerstvé čaje, které si s radostí uvaříme i my sami. Pokud chcete mít chai tea připravený bez práce, určitě zvolte naši hotovou směs chai tea, do níž stačí jen přidat vodu a mléko. Jestli si ale chcete připravit chai od základu sami, zvolte Ceylon Dimbula OP. Nebo vás láká úplně něco jiného? V našem eshopu si určitě vyberete. Stačí prozkoumat nabídku.

 Čajový degustátor

Líbil se vám náš dnešní článek? Tak to jsme moc rádi! Pokud nemáte zájem o kvetoucí čaje, můžete si přečíst některé z našich dalších blogových příspěvků: